House View – 2024. április

 

A képre kattintva pdf formátumban letölthető az anyag.

5 perces olvasási idő

 

Erős Amerika, gyenge forint

A Magyar Nemzeti Bank az egyre alacsonyabb inflációnak köszönhetően tovább folytatja a kamatcsökkentéseket. 2024. év végén már csak 6,5-7 százalék lehet az irányadó ráta, amely a forint hitelekre és az államkötvény hozamokra is meghatározó. Az olcsó hitelre a gazdaságnak nagy szüksége van, a magyar GDP növekedés ugyanis a legutolsó adatok szerint stagnál. A magyar jegybank ugyanakkor óvatos: ha túl nagy ütemű a kamatcsökkentés, annak könnyen a forint árfolyam láthatja kárát, ugyanis ha a nemzeti valutánkban egyre kevesebb az elérhető hozam, a külföldi befektetők szemében egyre kevésbé lehet vonzó alternatíva. Ha kiszállnak, az gyengíti a forintot, az pedig az import drágulása miatt növeli az inflációt – nem véletlen, hogy március közepén majdnem 400-ig gyengült az euróban számolt kurzus. Ezért az MNB kisebb kamatvágásokra áll át: míg februárban 100 bázispontos, márciusban már csak 75 bázispontos volt a csökkentés, de az év hátralévő részében ez 50 bázispontra is csökkenhet.

Alapkamat pálya

Forrás: VIG Alapkezelő, 2024. április 8-i adatok alapján

Emelkedéssel ünnepelte a new yorki tőzsde, amikor az amerikai Munkaügyi Minisztérium statisztikai hivatala a vártnál erősebb munkaerőpiaci statisztikákat tett közzé. A tengerentúlon úgy tűnik, a cégek magasabb fokozatba kapcsoltak: márciusban ugyanis a várt 200 ezernél jóval több, 303 ezer új munkavállalót vettek fel (a legtöbbet, 72 ezret egyébként az egészségügyben). Ez megerősítette azt a nézetet, miszerint a gazdaság továbbra is egészséges, az erős munkaerőpiac növekvő elkölthető jövedelmet jelent, ez pedig növeli a vállalkozások bevételeit. Ez még akkor is jó hír, ha azt sugallta, hogy a növekvő vásárlóerő emelkedő árakat hozhat a boltokban, a magasabb infláció pedig késleltetheti a Federal Reserve várva várt kamatcsökkentését.

 

Kötvény alapjainkat érintő hírek

Egyre jobb beszállási pont mutatkozik a közép-európai kötvénypiacon. Egyrészt a hozamok a közelmúltban átmenetileg emelkedtek – ami leginkább egy egészséges korrekció volt az elmúlt félév erőteljes csökkenése után, másrészt közrejátszott benne az inflációs félelmek egyébként világszerte tapasztalt erősödése is. A 10 éves futamidejű cseh 10 éves államkötvények 2023. októberben még 5%-ot fizettek, ami februárra majdnem 3,5%-ra csökkent, most pedig valamivel 4% fölött áll. Hasonló árfolyam pálya volt Magyarországon (5,5%-ról 7%-ra) és Romániában is (6,25%-ról 6,75%-ra), a dezinfláció ugyanakkor folytatódhat, a folytatódó kamatcsökkentésekkel pedig ezek a kötvények újra felértékelődhetnek.

Az amerikai állampapír hozamok is nőttek, itt viszont már érdemes lehet óvatosabbnak lenni. A 10 éves kincstári hozamok 2023. november óta nem látott magasságba emelkedtek, és közelítenek a 4,5% – os szinthez – amit sok befektető lélektani határnak tekint arra vonatkozólag, hogy a kamatlábak ismét elérik-e a 2023-as csúcsokat.

Az amerikai gazdaság a vártnál erősebb (a mukaerőpiacról kicsit feljebb írtunk részletesebben), az infláció valószínűsége nő, a kamatcsökkenésé csökken: a korábbi három helyett már csak kettővel számolnak a Federal Reserve részéről. Így a felértékelődésre spekulálni sem olyan vonzó már.

Részvény alapjainkat érintő hírek

A makrogazdasági háttér támogató környezetet teremt a részvénybefektetések számára Amerikában: a new yorki tőzsde átlagos árfolyam változását követő S&P 500 index az első negyedévben – dollárban – 10 százalékos emelkedést produkált. Ám míg eddig a részvénypiaci rallyt elsősorban a kamatcsökkentési várakozások tüzelték (az olcsóbb hitel felpörgeti a gazdaságot), addig a jövőben ezt a szerepet a vállalati bevételek és nyereségek növekedése veheti át. A gazdaság ugyanis fellendülő fázisba kerülhetett: ahogy már korábban említettük, a munkaerőpiac erősödik, a fizetések és a vásárlóerő nő, ez pedig meglátszódhat majd a vállalati eredményekben is. A tőzsdéken egyébként a részvényeknek a korábbinál jóval szélesebb köre erősödik: míg eddig a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolható részvények vitték a prímet, most már nemcsak a FAANG részvényeket vásárolják a befektetők. Ázsiában is nőnek a vállalati eredmények – a koreai, tajvani chipgyártók az MI-őrület nagy nyertesei – ezért a közép-európai részvények egy részét érdemes lehet átforgatni.

Az S&P 500 amerikai tőzsdeindex az elmúlt egy évben*

Forrás: Google Finance, 2024. április 8-i adatok alapján

Az április általában hónap a tőzsdék számára Amerikában. Bár a múltbeli teljesítményből nem lehet megalapozott következtetéseket levonni a részvények jövőbeni viselkedésére, a szezonalitás vizsgálata betekintést nyújthat abba, hogy a részvények általában hogyan teljesítenek az év bizonyos időszakaiban. 1945 óta az április és a december az év legjobban teljesítő hónapjai a részvények tekintetében, átlagosan 1,6%-os hozammal – ilyenkor sok befektető kap adóvisszatérítést, amit jellemzően a tőzsdén fektet be.

Devizákat érintő hírek

Bár a forint április elején kissé (vissza)erősödött, a következő hónapokban mégis inkább gyengülő árfolyam pályára lehet számítani. A gyenge hazai növekedési adatok, az elúszó költségvetés, a folyó fizetési mérleg esetleges romlása, az EU pénzek kérdése, az európai parlamenti választások, geopolitikai feszültségek és az egyre gyengébb hazai versenyképesség mind-mind felértékelődő kockázat lehet akkor, amikor a hazai csökkentések miatt a forint nemzetközi kamatelőnye lassan, de biztosan morzsolódik le. A forint gyengülése a dráguló importon keresztül az infláció emelkedéséhez vezethet, a megtakarítások vásárló erejének megtartása miatt érdemes lehet euróban, dollárban is befektetni.

Alternatív befektetések

Egyelőre megállíthatatlannak tűnik az arany szárnyalása, az unciánkénti (31,1 gramm) világpiaci ár már 2400 dollár felé menetel. Érdemes lehet az árupiacon is befektetni, a nemesfémen idén dollárban számolva is 15 százalékos árfolyamnyereséget lehetett elkönyvelni. Az új történelmi árfolyam rekord elsősorban a jegybanki vásárlásoknak köszönhető: Kína márciusban zsinórban már a 17. hónapja növelte aranytartalékait a World Gold Council statisztikái alapján. Az arany általában vonzó instabilitás idején, amikor a befektetők biztonságosnak tekintett menedéket halmoznak fel a gazdasági környezet, a geopolitikai feszültségek vagy az infláció elleni fedezetként, és amikor a kamatok csökkennek. Drágul a réz, és általában az ipari fémek árfolyama is emelkedik a gazdasági aktivitás növekedésével összhangban.

 

MIT VÁRUNK A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN?

Befektetési óra*

A gazdasági ciklusokat a befektetési eszköz osztályokkal összekötő Global Investment Clock modellünk alapján a Fellendülés fázisban vagyunk. Ebben a szakaszban a kockázatosabb eszközök teljesíthetnek átlag felett. Az olajárak emelkedése ugyanakkor felfelé mutató kockázatot jelenthet az inflációs kilátásokra, és ezzel a kamatcsökkentésre. Az egyes jelentősebb régiók (USA, EU, Kína) gazdasági aktivitása eltérő irányba mozdult el.

Forrás: VIG AMHU, 2024. április 8-i adatok alapján

*A Befektetési Óra első verzióját az amerikai Merrill Lynch bankház vezette be, a jelenlegi modell a VIG Alapkezelő továbbfejlesztett változata. A modell megmutatja, hogy a világgazdasági ciklus éppen melyik szakaszban járunk. Portfólió menedzsereink előremutató indikátorokat vesznek alapul mind a növekedés, mind az infláció tekintetében, hogy annak megfelelően azonosítsák a gazdaság és a befektetési eszközök várható viselkedését.

Az óra mutatója azt jelöli, hogy melyik gazdasági ciklusban tartunk jelenleg. A halványabb mutatók a korábbi helyzetet tükrözik.

  •  OW: Azokat a befektetési eszközök, amelyek várhatóan jól teljesítenek az adott időszakban.
  • N: Azokat a befektetési eszközök, amelyek várhatóan kevésbé jól teljesítenek az adott időszakban.
  • UW: Azokat a befektetési eszközök, amelyek várhatóan nem teljesítenek jól az adott időszakban.

Az Alapkezelő taktikai eszközallokációja

A táblázatot a befektetési óra és a Quadrant elemzésünk** alapján készítettük el.

**A Quadrant modell segít a legjobb kilátásokkal rendelkező befektetési célpiacok azonosításában. A Quadrant kombinálja a fundamentális és technikai elemzés eszközeit és a makroökonómiai helyzetet, az értékeltségi mutatókat, a technikai képet, illetve a hangulati(azaz a hosszú- és a rövid távú befolyásoló) tényezőket is figyelembe veszi.

 

VIG alapok – mintaportfóliók

A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:

  • 4-4 befektetési alapot választottunk a saját palettánkból.
  • Mindhárom devizában a körültekintő portfolió 40% részvény és 60% kötvény típusú befektetéseket céloz meg, míg a lendületes 60% részvény és 40% kötvény típusú befektetésekre fókuszál.

Fókusz alapok aktuális összetétele

VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap

Az Alap 4% hozamot ért el március során, ami a referencia indexszel közel megegyező volt. Az Alap a hónapban tartotta a kismértékű felülsúlyt, ezen belül felülsúlyozta a régiós (lengyel és magyar), görög, indiai, koreai és tajvani piacokat. Ezzel szemben alulsúlyt tartott a thaiföldi, malajziai és indonéz piacokon. A koreai és a tajvani felülsúly jól működött, viszont ezt az eredményt ellensúlyozta a régiós és a görög piacok alulteljesítése. Az Alap a hónap folyamán nem változtatott érdemben a régiós allokáción, és az új hónapot is a kockázati kitettség kismértékű felülsúlyozásával kezdte meg.

VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény Befektetési Alap

Az Alap pozitív hozamot ért el, és a referencia indexet is felülteljesítette. A hónap folyamán lezártuk az arany és ezüstbánya pozíciókat, mikor az arany árfolyama új csúcsot ért el. A lezárás ellenére változatlanul pozitívak vagyunk ezekre az eszközosztályokra, de úgy véljük, hogy túl gyorsan és túl sokat emelkedett az áruk. Az arany és ezüst árának visszaesése esetén újra fogunk venni ezekből a termékekből az Alapba. Az NVDA short pozíciót változatlanul tartjuk, mivel úgy gondoljuk, hogy bár a mesterséges intelligencia nagyon fontos lehet a jövőben, a cég részvényének teljesítménye messze felülmúlja a legoptimistább várakozásokat. A hónap folyamán az SMCI cég részvényeire put opciókat vásároltunk, amit rövid időn belül el is adtunk, mikor az opció értéke több mint 30%-ot emelkedett. A piacokra semlegesek vagyunk, várjuk, hogy mi lesz a reakció arra, hogy az amerikai jegybank kamatot vág.

VIG Fejlett Piaci Államkötvény Befektetési Alap

A hónap során az euróban denominált 28-ban lejáró Raiffeisen kötvények kétharmadát 2030-ban lejáró kötvényekre cseréltük és hasonló cserét végeztünk el az euróban denominált román állampapírok között is. Hosszú lejáratú francia állampapírpozíciókat zártunk és olasz államkötvényeket vásároltunk helyettük. Mindeközben pedig továbbra is pozitívak maradtunk a fejlett piaci kötvényekre.

VIG Megatrend Befektetési Alap

Márciusban tovább emelkedett a részvénypiacok népszerűsége, így mind az amerikai, mind az európai tőzsdeindex új történelmi csúcsra tudott emelkedni, ezzel együtt pedig az Alap is jó teljesítményt ért el az elmúlt hónapban. A piaci emelkedés egyre inkább a kiszélesedés jeleit mutatta: már nem csak a mesterséges intelligenciához köthető vállalatok részvényeinek árfolyama növekedett, hanem idén az S&P 500 Index már felülteljesíti a NASDAQ papírokat. Az elmúlt egy hónap inkább a ciklikus szektorok teljesítményéről szólt, ugyanis az energia, az alapanyag és a pénzügyi szektor is kiemelkedő márciust zárt, ezzel szemben az IT szektor már nem tudott tovább emelkedni. Az Alap leghangsúlyosabb fő tematikája továbbra is az AI- hoz köthető, de emellett bízunk az infrastruktúra, vízgazdálkodási, innovatív egészségügyi és uránkitermeléssel foglalkozó vállalatok teljesítményében is.

VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap

A hónap során nem változtattunk jelentősen az alap összetételén, de összességében pozitívak maradtunk az eszközosztályra.

VIG Magyar Kötvény Befektetési Alap

A hónap során a rövid hozamoktól eltekintve gyengülést figyelhettünk meg a hozamgörbén. A 3 éves lejáraton 60 bázisponttal-, az 5 éves lejáraton 70 bázisponttal-, a 10 éves lejáraton pedig 43 bázisponttal emelkedtek a hozamok. Így a hazai papírok értékeltsége is tovább javult. A hivatalos adatok szerint a tavalyi évben a GDP 6,7%-át tette ki a költségvetés hiánya, mely ezzel már a negyedik évet jelentette, amikor 6%-nál is magasabb volt a hiány Magyarországon. Az idei évre vonatkozó hiánycélt is módosították, a GDP 4,5%-ra emelték a 2024-es számot. Ezáltal az ÁKK is módosította finanszírozási tervét, 2024-ben a nettó finanszírozási igény 3982 milliárd forint lesz, ami így 1467 milliárd forinttal magasabb, mint a decemberben közölt terv.

 

ESG KITEKINTŐ

VIG SocialTrend és InnovationTrend ESG alapjaink 

Már sok cikkünk szólt arról a https://www.totalreturn.hu blogon, hogy mennyire fontosnak tartjuk az ESG (E, environmental: környezeti, S, social: társadalmi, G, governance: vállalatirányítási) szempontok szem előtt tartását alapjaink esetében, de hogy ez a gyakorlatban hogyan valósul meg, arról még kevesebbet írtunk. Az újonnan indult VIG Socialtrend és InnovationTrend Alapok esetén ezt magas színvonalon kezeljük. Nézzük meg, hogyan építjük be a részvénykiválasztási folyamatba az ESG aspektusok alkalmazását.

Hogyan törekszünk az újonnan indult ESG alapjaink, a VIG SocialTrend és VIG InnovationTrend Alapjaink esetén az ESG megfelelésre?

  • Ellenőrizzük, hogy a célvállalat szerepel-e a VIG Alapkezelő által használt kizárási listán (SFDR 8-as alapokra vonatkozó kizárási lista). Tartózkodunk attól, hogy olyan vállalatokba fektessünk, melyek tevékenysége a nemzetközi normák szerint károsnak minősül, például az ENSZ Globális Megállapodás elveinek be nem tartása, vitatott fegyverek, fűtőszenes kitettséggel rendelkező, valamint a dohányiparban érintett vállalkozások.
  • Figyelembe vesszük, hogy milyen a részvény ESG besorolása, CCC kategória alatt nem fektetünk be, ugyanis ezek az ESG szempontok alapján lemaradók.
  • Összességében törekszünk a magasabb összesített ESG-mutató elérésére, de legalább „A” besorolást elérni az éves súlyozott átlagos eszközallokációt tekintve.
  • A vitatott esetekkel rendelkező társaságokat elvetjük, mely egy igencsak fontos szűrő. Ha pl. egy cégnek folyamatban van egy helyi közösségeket érintő peres ügye, akkor elgondolkodtató, hogy szerepeltethető-e ezen alapjainkban.
  • Az Alapok 20%-ban limitálják az ESG minősítéssel nem rendelkező kitettséget.

 

Hogyan járulunk hozzá az ESG szempontok megvalósulásához az újonnan indult VIG InnovationTrend Alapunkkal?

Az alap az innováció tematikájú befektetéseken keresztül elősegítheti a társadalom technológiai fejlődését. Ezáltal hozzájárulhat az új termékek és szolgáltatások megjelenéséhez, amelyek hatékonyabbá és kényelmesebbé teszik az emberek életét.

Az e-mobilitás és akkumulátor technológiákkal foglalkozó vállalatokba történő befektetés hozzájárulhat a szén-dioxid kibocsátás csökkentéséhez és a fenntartható közlekedés előmozdításához.

Az innovatív technológiák fejlesztése és alkalmazása új munkahelyeket teremthet, különösen a magasan képzett szakemberek számára, míg az ilyen technológiák terjedése és elérhetősége elősegítheti a fejlődő országokban az infrastruktúra és a gazdasági fejlődés előmozdítását.

Hogyan járulunk hozzá az ESG szempontok megvalósulásához az újonnan indult VIG SocialTrend Alapunkkal?

A VIG SocialTrend alap többek között az egészségügy tematikájú befektetéseken keresztül hozzájárulhat új egészségügyi innovációk megjelenéséhez. A populáció növekedésével járó innovációk átalakítják a gyógyítás folyamatát, hozzáférhetőbbé, személyre szabottabbá és hatékonyabbá téve az egészségügyi rendszereket az egész világon. Új technológiákat fejlesztenek, új módszereket keresnek a betegek eredményeinek javítására és az általános költségek csökkentésére. A szociális fejlődés viszont nemcsak a gyógykezelést érinti. A fogyasztói szokások is jelentősen változnak, amelyek kényelmesebbé teszik az emberek életét.

 

House view – 2023. szeptember

House view – 2023. október

House view – 2023. november

House view – 2023. december

House view – 2024. január

House view – 2024. február

House view – 2024. március

 

JOGI TÁJÉKOZTATÓ

Ez egy forgalmazási közlemény. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához részletesen tájékozódjon az alap befektetési politikájáról, a befektetés lehetséges kockázatairól és a forgalmazási költségekről az alap forgalmazási helyein és az Alapkezelő weboldalán (www.vigam.hu) található kiemelt befektetési információjából, hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából.  A múltbeli teljesítmény alapján nem jelezhetőek előre a jövőbeli hozamok.

A befektetéssel elérhető jövőbeni hozam adóköteles lehet, az egyes pénzügyi eszközökre, ügyletekre vonatkozó adó- és illeték információkat pedig csak az egyes befektetők egyedi körülményei alapján lehet pontosan megítélni, ami a jövőben változhat. A befektető feladata, hogy tájékozódjon az adókötelezettségről.

Jelen tájékoztatóban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

 

 

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám