Ügyféltájékoztató az orosz-ukrán geopolitikai helyzettel kapcsolatban

 

Tisztelt Ügyfelünk!

 

A fennálló háborús helyzet tőkepiaci hatásaival és az  Aegon Russia Részvény Befektetési Alap forgalmazásának felfüggesztésével kapcsolatosan az alábbiakról tájékoztatjuk Ügyfeleinket.

A 2022. február 24-én Ukrajna ellen indított orosz invázió és az annak következtében bejelentett nyugati gazdasági szankciók már rövidtávon is komoly hatással vannak a régiós részvény- és kötvénypiacokra. Az orosz bankok jelentős részének lekapcsolása a nemzetközi SWIFT-rendszerről, az orosz repülőgépek kitiltása az uniós tagállamok és egyéb államok légteréből, valamint egyes orosz állampolgárok vagyonának befagyasztása várhatóan súlyos károkat okoz a helyi gazdaságnak. A helyzet napról napra gyökeresen változhat, mely a megszokottnál lényegesen nagyobb volatilitást okozhat a globális részvény-, áru- és devizapiacokon. Az európai uniós szankciók sok orosz értékpapír kereskedelmét teljes mértékben megtiltották, egyúttal Oroszország az orosz értékpapírok vonatkozásában a külföldiek számára elidegenítési tilalmat vezetett be. Előbbiek mellett az EU több más gazdasági jellegű szankciót is hozott, például a kőolajfinomítással, légiközlekedéssel, űriparral, tengerhajózással kapcsolatban is. Az EU az Oroszország elleni 6. szankciós csomagjában – többek között – megtiltotta a tengeren történő olajkereskedelmet és újabb orosz bankokat kapcsolt le a SWIFT-rendszerről. Ezen szankciók jelenleg teljesen ellehetetlenítik az orosz piacra történő belépést és az ottani kereskedelmet. Időközben az EU 7. szankciós csomagját is elfogadta, amelyben további szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Oroszország válaszlépésként további szankciókat fogadott el, amely értelmében 2022-ig megtiltotta a stratégiai vállalkozásokban és részvénytársaságokban történő részesedésnek a megszerzését és eladását.

 

Oroszországban a külföldi tőzsdére bevezetett letéti jegyek (GDR) konverziója és törlése elindult, ami alapján több vállalat mentesült a törlési kötelezettség alól, így esetükben továbbra is elérhetőek lehetnek e vállalatok részvényei a londoni, illetve a tengerentúli piacokon. Az állami, illetve stratégiailag fontosabb vállalatok azonban nem kaptak mentességet, így – többek között – a Gazprom, Sberbank, illetve Lukoil esetén a GDR instrumentumok konverziója helyi részvényekké kötelező minden befektető számára. A letétkezelő tájékoztatása alapján a DR törlési és helyi papírra váltási lehetőség újra életbe lépett, és jelezték, hogy nem fognak díjat felszámolni a júliusi hónapban, további tájékoztatást ígértek a további időszakokra vonatkozóan. Ezt az értesítést a következő DR papírokra vonatkozóan küldték: (Magnit, Lukoil, Mobil Telesystems, Novatek, Gazprom). Augusztusban a külföldi piacokon kereskedett letéti jegyek (GDR/ADR) konverziója helyi piacos részvénnyé újraindult. A konverzió a helyi elszámolási rendszer (NSD) szankcionálása után állt le, ám ezt a Clearstream július végén újraindította, miután az NSD lemondott az átváltások után fizetendő díjakról.

A saját portfoliókban tartott GDR papírok közül a Sberbank, Magnit, MTS és a Phosagro  konverziója megtörtént.

 

Az átkonvertált, illetve az orosz helyi piacos részvényekhez elméletileg majd a külföldi befektetők számára létrehozott piac megnyitása után lehet hozzáférni, amelyről a moszkvai tőzsde egy részletes prezentációt tett közzé. Ezen platformon kizárólag külföldi befektetők tudnak majd kereskedni, az eladásból származó pénzösszeg pedig egy úgynevezett „S-számlára” kerül. A jelenlegi tőkekorlátozás miatt arról továbbra sincs információ, hogy az ún. S-számláról való pénzkivonás lehetséges lesz-e a jövőben. Ugyanúgy arról sincs egyelőre pontos információ, hogy a „baráti” országok befektetői melyik tőzsdéhez férnek majd hozzá, illetve, hogy lesz-e olyan orosz szereplő, aki hozzá tud férni a külföldiek számára létrehozott piachoz. Ennek a jövőben párhuzamosan működő két orosz részvénypiac kiegyenlítése szempontjából lehet jelentősége, mivel míg az orosz helyi befektetői piacon inkább a vevők dominálnak (vállalatok, állami tőkealapok), addig a várhatóan a külföldiek számára létrehozott piacon a szabályzói, törvényi korlátok miatt vétel helyett sokkal inkább komoly likvidációra lehet számítani a piacnyitás után. Az EU legfrissebb szankciós csomagjai eredményeképpen azonban a kettős piac elindítása még nem történt meg, információink szerint erre a közeljövőben még nem kerülhet sor. Júliusban az Alapkezelő részt vett egy moszkvai tőzsde által szervezett befektetői konferencián, ahol a korábban ismertetett orosz jegybanki állásfoglalást ismételték meg miszerint a baráti és nem baráti országok kereskedése nem zajlik azonos piacon. Az orosz piac nem elérhető a nem rezidens befektetők számára. Ugyanakkor a külföldi, „baráti” országok befektető részére augusztus elején várható volt a piac megnyitása, amit az utolsó pillanatban elhalasztottak. A moszkvai tőzsde bejelentése szerint következő hetekben várható a tőzsdei nyitás e szereplők részére. A „nem baráti” országok hozzáférése a tőzsde indikációja alapján leghamarabb szeptember után várható. Egy augusztusban megjelent orosz rendelet megtiltotta a nem baráti országok befektetőinek, hogy részesedéseket adjanak el orosz stratégiai vállalatokban. Bár ez valószínűleg a nemzetközi olajipari nagyvállalatokra irányul, nem kizárt, hogy érintheti a „nem baráti” országok kisebbségi befektetőit is.

 

Június utolsó hetében jogilag is beállt Oroszország devizakötvényeire vonatkozóan a csődesemény, mivel az ország nem tudta a türelmi időn belül kifizetni több devizakötvényének a kamatát sem. Ez azt is jelenti, hogy Oroszország nagyjából 20 milliárd dollárnyi további kötelezettsége is azonnal esedékessé válik. A csődesemény technikainak tekinthető, mivel az orosz fél forrásai és hajlandósága is meg lenne a fizetésre, de a szankciók miatt devizában ezt nem tudta megtenni, a rubelben való fizetés pedig csődeseménynek minősül. A csőd szimbolikus jelentőségű, nincs jelentős piaci következménye, hiszen az orosz állampapírok ezt már korábban is árazták, az ország pedig a közeljövőben nincs rászorulva külföldi finanszírozásra, nem szükséges új kötvényeket kibocsátania.

 

Az orosz és az uniós szankciók egyaránt továbbra is hatályban vannak, valamint az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap sorozatainak nettó eszközértéke sem állapítható meg. Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. (Alapkezelő) orosz részvénypiacokhoz történő piaci hozzáférése továbbra sem biztosított, ezáltal befektetési jegyek értékesítése vagy visszaváltása az Alapkezelő működési körében felmerülő okokból nem végezhető.

Előbbiek alapján tehát sajnálatos módon továbbra sem állnak fenn az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap esetén a folyamatos forgalmazás újra indításának feltételei.

Az Aegon Russia Részvény Befektetési Alappal kapcsolatos közleményeinket az alábbi linken érhetik el Ügyfeleink honlapunkon:

https://www.vigam.hu/jelentesek-kozlemenyek/kozlemenyek/

 

Tájékoztatjuk továbbá Ügyfeleinket, hogy az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap felfüggesztése nem eredményez semmilyen változást az Alapkezelő működésében és fizetőképességében.

  1. augusztus 26.

Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt.

Disclaimer:

A kommunikációban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy ajánlattételi felhívásnak. Elképzelhető, hogy a fentiekkel kapcsolatos körülmények változhatnak. A múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni hozamokra nézve. Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám