Ügyféltájékoztató az orosz-ukrán geopolitikai helyzettel kapcsolatban

Tisztelt Ügyfelünk!

 

A fennálló háborús helyzet tőkepiaci hatásaival és az  Aegon Russia Részvény Befektetési Alap forgalmazásának felfüggesztésével kapcsolatosan az alábbiakról tájékoztatjuk Ügyfeleinket.

A 2022. február 24-én Ukrajna ellen indított orosz invázió és az annak következtében bejelentett nyugati gazdasági szankciók már rövidtávon is komoly hatással vannak a régiós részvény- és kötvénypiacokra. Az orosz bankok jelentős részének lekapcsolása a nemzetközi SWIFT-rendszerről, az orosz repülőgépek kitiltása az uniós tagállamok és egyéb államok légteréből, valamint egyes orosz állampolgárok vagyonának befagyasztása várhatóan súlyos károkat okoz a helyi gazdaságnak. A helyzet napról napra gyökeresen változhat, mely a megszokottnál lényegesen nagyobb volatilitást okozhat a globális részvény-, áru- és devizapiacokon. Az európai uniós szankciók sok orosz értékpapír kereskedelmét teljes mértékben megtiltották, egyúttal Oroszország az orosz értékpapírok vonatkozásában a külföldiek számára elidegenítési tilalmat vezetett be. Előbbiek mellett az EU több más gazdasági jellegű szankciót is hozott, például a kőolajfinomítással, légiközlekedéssel, űriparral, tengerhajózással kapcsolatban is. Az EU az Oroszország elleni 6. szankciós csomagjában – többek között – megtiltotta a tengeren történő olajkereskedelmet és újabb orosz bankokat kapcsolt le a SWIFT-rendszerről. Ezen szankciók jelenleg teljesen ellehetetlenítik az orosz piacra történő belépést és az ottani kereskedelmet.

 

Májusban elindult Oroszországban a külföldi tőzsdére bevezetett letéti jegyek (GDR) konverziója és törlése. Pozitív fejlemény volt, hogy több vállalat mentesült a törlési kötelezettség alól, így esetükben továbbra is elérhetőek lehetnek e vállalatok részvényei a londoni, illetve a tengerentúli piacokon. Az állami, illetve stratégiailag fontosabb orosz vállalatok azonban nem kaptak mentességet, így – többek között – a Gazprom, Sberbank, illetve Lukoil esetén a GDR instrumentumok konverziója helyi részvényekké kötelező minden befektető számára. A konverziót követően a helyi piacos részvények úgynevezett „S-számlára” kerülnek. Az intézkedés a külföldi tőzsdékre közvetlenül bevezetett részvényekre nem vonatkozik. Az átkonvertált, illetve a helyi piacos részvényekhez a külföldi befektetők számára létrehozott piac megnyitása után lehet majd hozzáférni, amellyel kapcsolatban az elmúlt hetekben jelentős előrelépés történt.

A moszkvai tőzsde egy részletes prezentációt tett közzé a szeparált, külföldi befektetők számára létrehozni kívánt kereskedési platformról. A tervek szerint ezen platformon kizárólag külföldi befektetők tudnak majd kereskedni, az eladásból származó pénzösszeg pedig egy úgynevezett „S-számlára” kerül. A jelenlegi tőkekorlátozás miatt arról továbbra sincs információ, hogy a számláról való pénzkivonás lehetséges lesz-e a jövőben. Ugyanúgy arról sincs egyelőre pontos információ, hogy a „baráti” országok befektetői melyik tőzsdéhez férnek majd hozzá, illetve, hogy lesz-e olyan orosz szereplő, aki hozzá tud férni a külföldiek számára létrehozott piachoz. Ezen orosz piaci szereplők hozzáférése fontos lehet a jövőben párhuzamosan működő két orosz tőzsde kiegyenlítése szempontjából, mivel míg a helyi – külföldiek által nem elérhető – piacon inkább a vevők dominálnak (vállalatok, állami tőkealapok), addig a várhatóan a külföldiek számára létrehozott piacon a szabályzói, törvényi korlátok miatt vétel helyett sokkal inkább komoly likvidációra lehet számítani a piacnyitás után. A kettős piac a várakozások szerint akár már a június második felében megnyithat.

Előbbiek mellett az Euroclear Bank időközben bejelentette, hogy a Nemzeti Elszámolási Letétkezelő (NSD) vagyonbefagyasztását követően határozatlan időre felfüggesztették az orosz letéti igazolások (DR) konverzióját.

 

Az orosz és az uniós szankciók is egyaránt továbbra is hatályban vannak, valamint az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap sorozatainak nettó eszközértéke sem állapítható meg. Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. (Alapkezelő) orosz részvénypiacokhoz történő piaci hozzáférése továbbra sem biztosított, ezáltal befektetési jegyek értékesítése vagy visszaváltása az Alapkezelő működési körében felmerülő okokból nem végezhető.

Előbbiek alapján tehát sajnálatos módon továbbra sem állnak fenn az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap esetén a folyamatos forgalmazás újra indításának feltételei.

Az Aegon Russia Részvény Befektetési Alappal kapcsolatos közleményeinket az alábbi linken érhetik el Ügyfeleink honlapunkon:

https://www.vigam.hu/jelentesek-kozlemenyek/kozlemenyek/

 

Tájékoztatjuk továbbá Ügyfeleinket, hogy az Aegon Russia Részvény Befektetési Alap felfüggesztése nem eredményez semmilyen változást az Alapkezelő működésében és fizetőképességében.

  1. június 23.

Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt.

Disclaimer:

A kommunikációban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy ajánlattételi felhívásnak. Elképzelhető, hogy a fentiekkel kapcsolatos körülmények változhatnak. A múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeni hozamokra nézve. Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési döntésért és annak következményeiért.

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám