Havi jelentések – január

Az alapok általános adatain túl, tájékozódhat azok legfrissebb teljesítményéről, az elmúlt időszak piaci eseményeiről.

Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. tulajdonosi összetétele

Az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. ezúton tesz eleget a 2011. évi CXCIII. törvény 136.§ 1/b pontjában előírt tulajdonosok tulajdoni és szavazati hányadáról szóló tájékoztatási kötelezettségének:

  • AEGON Magyarország Általános Biztosító Zrt. 99,8%,
  • AEGON Magyarország Ingatlan Fejlesztő és Hasznosító Kft. 0,2%,

Budapest, 2012. január 13.
Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt.

BÉT kitekintő

Marad a magyar makro egyeduralma vagy felértékelődnek a vállalati hírek?

2011-ben folytatódott az a tendencia, amely szerint a hazai részvényekre elsősorban magyar eszközként tekintenek a külföldi befektetők, nem pedig szektorkitettségekként. A magyar eszközöktől elvárt hozam folyamatos növekedése minden fundamentális tényezőt felülírt- ezt mutatja a BUX és a magyar CDS együttmozgása-, emellett az ágazati különadók bevezetésével a vállalati profitkilátások a korábbinál jóval szorosabban illeszkednek a magyar makropálya alakulásához. Izgalmassá teszi az előttünk álló évet ugyanakkor, hogy a hazai blue chipeknél olyan egyedi fejlemények várhatóak, amelyek a részvényárfolyamokat döntő mértékben befolyásolhatják.

[…]

A teljes szakértői véleményt itt találja:

Havi kitekintés / Mintaportfólió 2012.01.04

Tisztelt Érdeklődők, kedves Ügyfeleink!

Engedjék meg, hogy ezúton kívánjunk Önöknek Boldog és befektetési sikerekben Gazdag Új Évet!
Rendkívül nehéz és pénzügyi eseményekben gazdag 2011-es évet tudhatunk magunk mögött, melyet valószínűen nehéz és kihívásokkal teli 2012-es év követ. A befektetési szempontból kedvezőtlen belföldi gazdaságpolitikai események ellenére, pozitív jelek is felfedezhetők a nemzetközi porondon pl. az USA munkaerő- és lakáspiaci adatok, illetőleg az Európai Központi Bank által megnövelt likviditás a bankrendszerben, hogy csak a két legfontosabbat emeljem ki.

Szintén a pozitív jelek közé sorolandók az intézményi és lakossági megtakarítások kockázatosabb eszközökbe való alulpozícionáltsága, mely könnyen részvénypiaci emelkedést is indukálhat, a vártnál jobb számok publikálása esetén. Itt elsősorban a közelmúltban a pénzpiaci alapokba áramlott pénzek nagyságára, a nyitott eladási short pozíciók mennyiségére, a részvény kitettségek alacsony értékére, illetve a borús befektetői hangulatra érdemes elsősorban gondolni. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy valószínűleg egy világgazdasági válság közepén tartózkodunk, éppen ezért a mintaportfóliók kialakításánál óvatosak összetételt próbáltunk kialakítani.

Természetesen figyelembe vettük a fejlődő és fejlett piacok lassulását, az EU-t mindinkább jellemző restriktív, megszorító politikáját és sajnos a magyar gazdasági és pénzügyi helyzettől sem tudunk függetlenedni! Reméljük, hogy a kialakított portfóliók beváltják a hozzájuk fűzött reményeket és hasznos informatív támaszként tudnak szolgálni Önöknek befektetéseik kialakításához.

Konzervatív mintaportfólió összetételének indoklása

  • A konzervatív mintaportfólió összetételét ezúttal is csak kismértékben súlyoztuk át, mivel nem tarjuk indokoltnak a portfólió ennél jelentősebb átalakítását.
    • A pénzpiaci alapunk súlyát lecsökkentettük 20%-ról 10%-ra és ezzel egyidejűleg a portfólióba új elemként belevettük 10%-al az AEGON Atticus Alfa abszolút hozam alapot.
    • Az elmúlt időszakban közel 94 mrd USD áramlott világszinten pénzpiaci alapokba, mindenki nagyon óvatos súlyozást alakított ki részvénypozíciókból, úgy, hogy eközben gyakorlatilag nem volt fejlett részvénypiaci esés. Mi úgy döntöttünk, hogy az AEGON Atticus Alfa abszolút hozam alapon keresztül növeltük meg a részvénypiaci súlyt, mivel így a gyenge HUF árfolyam esetleges erősödése nem tompítja a részvénypiaci emelkedésből származó árfolyam emelkedést.
    • Úgy gondoljuk azonban, hogy a részvénypiacokkal továbbra is óvatosan kell bánni, de élni kell a magas volatilitás (árfolyam ingadozás) által nyújtott lehetőségekkel ezért a rendkívül aktívan, rugalmasan és gyorsan menedzselt abszolút hozam alapok lehetnek továbbra is érdekesek.
    • Az Alap megpróbál a régiós eladási hullámban félreárazott instrumentokba (részvényekbe, vállalati kötvényekbe, átváltható kötvényekbe) befektetni és készen áll arra, hogy olyan pozíciót építsen, amely profitálni tud a javuló amerikai gazdaság és az európai válságkezelő intézkedések pozitív hatásaiból.
  • Sajnos a portfólió teljesítményére negatív hatással volt – elsősorban az AEGON Belföldi Kötvény, illetve az AEGON MoneyMaxx Expressz magasabb államkötvény súlya miatt – a január elején kibontakozott rendkívül pesszimista magyar állampapírpiaci és befektetési környezet. Mindjárt a hét elején erőteljes sell-off alakult ki a magyar kötvénypiacon, mely jelentős HUF gyengüléssel járt együtt.

Hosszú távú mintaportfólió összetételének indoklása

  • A hosszú távú mintaportfólió jelentősebb átsúlyozáson esett át, mivel az időtáv tágabb teret szab a kockázatosabb pozíciók felvételére is.
  • Egyaránt 5-5%-al súllyal lecsökkentettük az AEGON Közép-Európai Vállalati Kötvény, AEGON Belföldi Kötvény és AEGON MoneyMaxx Expressz alapok súlyát, ezzel egyidejűleg megnöveltük 15%-al az AEGON Atticus Alfa Származtatott Befektetési Alap súlyát a portfólióban.
    • Mi úgy döntöttünk, hogy az AEGON Atticus Alfa abszolút hozam alapon keresztül növeltük meg a részvénypiaci súlyt, mivel így a gyenge HUF árfolyam esetleges erősödése nem tompítja a részvénypiaci emelkedésből származó árfolyam emelkedést.
    • Úgy gondoljuk azonban, hogy a részvénypiacokkal továbbra is óvatosan kell bánni, de élni kell a magas volatilitás (árfolyam ingadozás) által nyújtott lehetőségekkel ezért a rendkívül aktívan, rugalmasan és gyorsan menedzselt abszolút hozam alapok lehetnek továbbra is érdekesek.
  • Sajnos a portfólió teljesítményére negatív hatással volt – elsősorban az AEGON Belföldi Kötvény, illetve az AEGON MoneyMaxx Expressz magasabb államkötvény súlya miatt – a január elején kibontakozott rendkívül pesszimista magyar állampapírpiaci és befektetési környezet. Mindjárt a hét elején erőteljes sell-off alakult ki a magyar kötvénypiacon, mely jelentős HUF gyengüléssel járt együtt.

Mintaportfoliók hozama

Mindkét portfóliót 1-1 millió Ft-os kezdeti befektetéssel indítottuk el 2011. október 10-én, és minden egyes átsúlyozásnál rögzítjük a portfóliók árfolyamát! Az alábbi táblázatban az elmúlt időszak portfolió értékeit találják meg:

Értéknap Konzervatív mintaportfólió értéke Hosszú távúmintaportfólió értéke
2011. október 10. 1 000 000 Ft 1 000 000 Ft
2011. november 2. 1 003 608 Ft 1 017 546 Ft
2011. november 24. 990 893 Ft 986 131 Ft
2012. január 4. 979 003 Ft 990 180 Ft

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám