Havi jelentések – június
Az alapok általános adatain túl, tájékozódhat azok legfrissebb teljesítményéről, az elmúlt időszak piaci eseményeiről.
Az alapok általános adatain túl, tájékozódhat azok legfrissebb teljesítményéről, az elmúlt időszak piaci eseményeiről.
A részvénypiacok májusi kedvezőtlen teljesítménye mögött, a globális gazdaságot érintő európai adósságkrízis és az a kínai intézkedéssorozat állhat, amellyel az ázsiai ország lakáspiacának túlfűtöttségét próbálják megakadályozni. Ironikus, hogy a részvényárcsökkenés pont javuló makro adatok és kedvező vállalati jelentések időszakában következett be. Az MSCI World index dollárban számolva 9.9%-kal csökkent májusban, de alig változott forintban kalkulálva, a forint gyengülésének kedvező hatása miatt.
Az S&P500 május első kereskedési napján 1189-ponton nyitott, majd komoly korrekcióba kezdett és 1089-en zárt május 28-án, amely 8,41%-os, illetve kerek száz pontos csökkenés.
Való igaz, hogy önmagában egy ilyen mértékű árfolyamcsökkenés a profi befektetők által figyelt kapitalizáció súlyozású indexben még nem feltétlenül eredményezi a kisbefektetők tömeges részvényeladásait, ám figyelembe véve a – sokat emlegetett világszintű, különös tekintettel az európai államadósság problémákat – a profi befektetők elbizonytalanodása a részvénypiacokon mindenképpen figyelemfelkeltő.
[…]
A teljes kitekintést itt találja:
Hibakorrekciós modellel
Az elmúlt években az 5 éves magyar államkötvény-hozamok elég jól követték a kockázatos európai vállalati kötvények felárát tömörítő Itraxx Crossover index alakulását. A 10 éves állampapírhozamok pedig az euró-forint árfolyamra kiírt opciókból számolt implikált volatilitással mutattak látványos együttmozgást. A szoros kapcsolat meglétére utal az idősorok közötti magas – 0,9 feletti – korrelációs együttható is. Az empirikus tapasztalatok közgazdasági megfontolással is alátámaszthatók: a klasszikus tőkepiaci modellek megközelítésében az elvárt hozam a vállalt kockázat függvénye. Az Itraxx Crossover a kosárjellegéből adódóan tekinthető olyan globális faktornak, mely a magyar állampapírok besorolásához hasonló kockázati felárra vonatkozó várakozásainkat jeleníti meg. A forint-euró árfolyamból meghatározott implikált volatilitásban a hazai piac általános kockázati megítélése és a globális kockázati étvágy egyaránt lecsapódik.
[…]
A teljes elemzést itt találja: