Növekvő feszültségek a magyar gazdaságban

A tavalyi árfolyamgyengülés és IMF csomag után sajnálatos módon sokan úgy gondolják,hogy túl vagyunk a nehezén. Pedig a valóság az, hogy a neheze még csak most jön. A világgazdaság növekedési üteme az idei évben csak jó esetben lesz pozitív, ami a magyar gazdaságot a fennálló strukturális problémákkal karöltve súlyos recesszióba fogja taszítani. A forint árfolyam az elmúlt időszakban a viszonylag magas kamatoknak és az IMF-EU pénznek köszönhetően stabilizálódni látszik a 260-275 közötti árfolyamsávban és a kamatok is lassúcsökkenésnek indultak. A rendszer azonban továbbra is súlyos egyensúlytalanságokban szenved. Az IMF felé vállalt költségvetési deficit számok a tervezettnél alacsonyabb infláció és növekedés miatt már most látható módon nem tarthatóak. A korábban bejelentett költségvetési kiigazításból az év végi ünnepi időszakban eltűnt 170 MRD Ft, ami a tartalékokból terveznek finanszírozni. Azaz az idei év jelentős költségvetési tartalékok nélkül indul.

[…]

A teljes kitekintést itt találja:

Tolatás a pótkocsis nyergesvontatóval

Az elmúlt években a magyar háztartások és az állam túl sok hitelt vettek fel, remélve, hogy az ország sikeres lesz, és a forint stabil lesz. Magyarország viszont nem sikeres, ezért a forint leértékelődik. Bajban vannak tehát a devizahitelesek.

A devizahitelek felvételével két nagy probléma is van. Az egyik az, hogy ránézésre nem üvölt róluk, hogy mekkora kockázatot, vagyis mekkora terhet is jelentenek egy háztartásnak. Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne ésszerű ilyet egyáltalán fölvenni, csak azt, hogy általában többet vesznek fel belőle, mint amennyit ténylegesen elbírnak. Sajnos kevesen alkalmazták az alapszabályt: megnézni, mennyit vállalhatnék forinthitelből, és ugyanazt az összeget devizában fölvenni. (Kicsit hasonló a helyzet, mint a magyar államháztartással a „világgazdaság pénzbősége” idején.) A másik probléma az, hogy a devizahitel-felvétellel az ember mindent feltesz egy lapra: jól fog menni nekem, lesz mindig jövedelmem, ki tudom majd fizetni – ÉS jól fog menni az országnak is, ezért erősödik majd a forint. Ha meg gyengülne a forint, gondolhattuk pár éve, abból úgyis infláció és bérnövekedés lesz, és bár kisebb mértékben, de a törlesztőrészlettel párhuzamosan emelkednek a nominális jövedelmek. Most valóban nem megy jól. Ráadásul a következő két évben a gyenge forint ellenére is alacsony inflációra számítunk: az ország leértékelődésével a forint reálértelemben is leértékelődik az előttünk álló időszakban.

[…]

A teljes elemzést itt találja:

 

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám