A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:
Az allokációk hátterében álló főbb gazdasági folyamatok a globális és regionális gazdasági lassulás, a jegybanki kamatcsökkentési várakozások, valamint a befektetők kockázatkerülő vagy kockázatvállaló stratégiái. A körültekintő portfóliók inkább a stabilitásra és a biztonságosabb eszközökre (kötvények) fókuszálnak, míg a lendületes portfóliók a magasabb hozamú, de kockázatosabb részvényekre építenek. Az ESG szempontok továbbra is fontosak, különösen a feltörekvő piacokon és a vegyes eszközalapokban.
A csökkenő amerikai inflációs nyomás és a gyengélkedő európai gazdaság - illetve az azt támogató monetáris politika - és a közelmúltban emelkedő kamatok együttes hatása miatt a legfejlettebb országokban folytatódhat a kamatok csökkenése, ez pedig felértékeli a jelenleg még magasabb hozammal forgó kötvény portfóliókat. Ezért a korábbinál nagyobb súlyt adunk befektetéseink között a fejlett piaci kötvényalapoknak. Amerikában kiderült, az importvámok inkább tárgyalási eszközként, semmint tartós gazdasági akadályként funkcionálnak. Emellett a Trump-adminisztráció alacsonyabb olajárakra vonatkozó preferenciája lefelé irányuló nyomást gyakorolhat az inflációs főszámokra (CPI).
Továbbra is magas súllyal szerepelnek a portfólióban a közép-európai részvények, amelyek az orosz-ukrán háború közelgő lezárását övező optimizmus miatt értékelődhetnek fel. Ezért a fejlődő piacok közül most erre a régióra helyezzük a fókuszt (a szélesebb spektrumon befektető fejlődő piaci alapokat ki is hagyjuk a portfóliókból), részben ezekre a tőzsdékre dedikált alapokkal, részben pedig a rugalmas befektetési stratégiát követő abszolút hozamú alapjainkkal, amelyek szintén rendelkeznek taktikai befektetésekkel ezeken a piacokon.
VIG HUF portfóliók
A piaci változásokhoz igazodva módosítottuk modellportfóliónk taktikai allokációját. A VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap kikerült a portfólióból. Helyette a korábbinál nagyobb súlyt allokáltunk a VIG Fejlett Piaci Államkötvény Befektetési Alapból: a portfólión belüli részarányát a körültekintő stratégiában a korábbi 30 százalékról 35 százalékra, míg a lendületes stratégiában 15 százalékról 25 százalékra növeltük a javuló kamatcsökkentési kilátások miatt. A többi alap súlya nem változott az előző hónaphoz képest: a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap továbbra is 20%-ot, illetve 30%-ot tesz ki, amit a régió javuló geopolitikai helyzete és emiatt a “háborús diszkont” csökkenése indokol. A VIG Alfa Abszolút hozamú Befektetési Alap változatlanul 20%-os illetve 10%-os, a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap pedig 25% és 35% részaránnyal rendelkezik.
VIG EUR portfóliók
Ez esetben is a piaci változásokhoz igazodva módosítottuk a modellportfóliónk taktikai allokációját. A VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap kikerült a portfólióból. Helyette a korábbinál nagyobb súlyt kapott a VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap: a portfólión belüli részarányát a körültekintő stratégiában a korábbi 30 százalékról 35 százalékra, míg a lendületes stratégiában 15 százalékról 25 százalékra növeltük a kötvénypiac javuló hozamkilátásai miatt. A többi alap súlya nem változott az előző hónaphoz képest: a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap továbbra is 20%-ot, illetve 30%-ot tesz ki, amit a régió javuló geopolitikai helyzete és emiatt a “háborús diszkont” csökkenése indokol. A VIG Alfa Abszolút hozamú Befektetési Alap változatlanul 20%-os illetve 10%-os, a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap pedig 25% és 35% részaránnyal rendelkezik.
VIG USD portfóliók
A piaci változásokhoz igazodva módosítottuk ennek a modellportfóliónak a taktikai allokációját is. A feltörekvő piacokra általánosságban fókuszáló részvényalapok súlya jelentősen csökkent, így a VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap mind a körültekintő, mind pedig a lendületes stratégiában, míg a lendületes stratégiában kikerült a portfólióból. Helyette itt is a korábbinál nagyobb súlyt kapott a VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap: a portfólión belüli részarányát a körültekintő stratégiában a korábbi 30 százalékról 35 százalékra, míg a lendületes stratégiában 15 százalékról 25 százalékra növeltük a kötvénypiac javuló hozamkilátásai miatt. A többi alap súlya itt sem változott az előző hónaphoz képest: a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap továbbra is 20%-ot, illetve 30%-ot tesz ki, amit a régió javuló geopolitikai helyzete és emiatt a “háborús diszkont” csökkenése indokol. A VIG Alfa Abszolút hozamú Befektetési Alap változatlanul 20%-os illetve 10%-os, a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap pedig 25% és 35% részaránnyal rendelkezik.
Ez egy forgalmazási közlemény. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához részletesen tájékozódjon az alap befektetési politikájáról, a befektetés lehetséges kockázatairól és a forgalmazási
költségekről az alap forgalmazási helyein és az Alapkezelő weboldalán (www.vigam.hu) található kiemelt befektetési információjából, hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából. A múltbeli teljesítmény alapján nem jelezhetőek előre a jövőbeli hozamok.
A befektetéssel elérhető jövőbeni hozam adóköteles lehet, az egyes pénzügyi eszközökre, ügyletekre vonatkozó adó- és illeték információkat pedig csak az egyes befektetők egyedi körülményei alapján
lehet pontosan megítélni, ami a jövőben változhat. A befektető feladata, hogy tájékozódjon az adókötelezettségről.
Jelen tájékoztatóban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési
döntésért és annak következményeiért.