VIG Alapkezelő mintaportfóliók

Az aktuális mintaportfolió összeállítása: 2024. december 11.

Szeretné látni a mintaportfóliók korábbi alakulását? Itt megtekintheti havi lebontásban »

A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:

  • 4-5 befektetési alapot választottunk a saját palettánkból.
  • Mindhárom devizában a körültekintő portfolió 40% részvény és 60% kötvény típusú befektetéseket céloz meg, míg a lendületes 60% részvény és 40% kötvény típusú befektetésekre fókuszál.

Az allokációk hátterében álló főbb gazdasági folyamatok a globális és regionális gazdasági lassulás, a jegybanki kamatcsökkentési várakozások, valamint a befektetők kockázatkerülő vagy kockázatvállaló stratégiái. A körültekintő portfóliók inkább a stabilitásra és a biztonságosabb eszközökre (kötvények) fókuszálnak, míg a lendületes portfóliók a magasabb hozamú, de kockázatosabb részvényekre építenek. Az ESG szempontok továbbra is fontosak, különösen a feltörekvő piacokon és a vegyes eszközalapokban.

 

Az amerikai és európai magas inflációs szintek, valamint a szigorú monetáris politika meghatározta a kötvénypiacok stabilitását. A rövidebb futamidejű kötvények (pl. VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap) alacsonyabb kockázatot és technikai stabilitást kínáltak, különösen a körültekintő portfóliókban. Az amerikai választások utáni várakozások és az európai gazdasági lassulás a kötvénypiaci pozíciók átstrukturálását eredményezte. A feltörekvő piacokat sújtó tényezők, mint a kínai gazdasági lassulás, az amerikai vámok és a gyenge devizák, visszafogott növekedési kilátásokat teremtettek rövid távon. Ugyanakkor hosszú távon jelentős növekedési potenciállal bírnak. Ez a VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap különböző súlyozását eredményezte a portfóliók között: a lendületes stratégiákban magasabb, a körültekintő stratégiákban alacsonyabb arányban szerepeltek. Az ESG (környezeti, társadalmi, vállalatirányítási) alapok iránti kereslet növekedése minden portfólióban fontos tényező volt. Az ESG fókuszú alapok (pl. VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú Befektetési Alap, VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap) hangsúlyosak lettek, mivel fenntarthatósági szempontból vonzóbbá váltak a befektetők számára. Az ESG trendek különösen erős hatást gyakoroltak a részvény- és multi-asset alapok arányaira, mind a HUF, USD, EUR, és CZK portfóliókban.

 

VIG HUF portfóliók

A sikeres allokációnak és a kedvező piaci folyamatoknak köszönhetően a Körültekintő portfólió 2,58, míg a Lendületes 2,72 százalékponttal bővült az előző hónaphoz késpest. A portfóliók allokációját meghatározó gazdasági tényezők között kiemelt szerepet játszottak a feltörekvő piacokat érintő makrogazdasági bizonytalanságok, magas infláció és geopolitikai kockázatok, különösen Kínában és Latin-Amerikában. A fejlett piaci államkötvények stabilitása, amelyet az amerikai és európai kötvények biztonságos hozamai támasztottak alá, szintén fontos szempont volt. A közép-európai részvények alacsony értékelései és a régió várható gazdasági fellendülése vonzó belépési lehetőséget kínáltak. A módosítások célja a kockázatok kezelése és a hozamlehetőségek optimalizálása a jelenlegi gazdasági környezethez igazodva.

VIG EUR portfóliók

A sikeres allokációnak és a kedvező piaci folyamatoknak köszönhetően a Körültekintő portfólió 1,55, míg a Lendületes 1,72 százalékponttal bővült az előző hónaphoz képest. A portfóliók allokációját számos gazdasági tényező befolyásolta. A feltörekvő piacok alacsony súlyát a Kínával kapcsolatos gazdasági lassulás, az inflációs nyomás és az USA vámpolitikája indokolja, míg az ESG alapok egyre növekvő népszerűsége támogatja a fenntarthatósági szempontokat. A fejlett piaci kötvények vonzóbbá váltak az alacsonyabb hozamok és stabilitás miatt, különösen az amerikai és európai államkötvények esetében. A közép-kelet-európai részvények diszkontált árazása és növekedési potenciálja szintén kedvező befektetési lehetőséget kínál, ami különösen a régió fellendülési lehetőségeivel összhangban emelkedett ki. A VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap rugalmassága lehetővé teszi a portfóliók gyors alkalmazkodását a változó piaci körülményekhez, miközben egyensúlyozza a rövid és hosszú távú célokat.

VIG USD portfóliók

A sikeres allokációnak és a kedvező piaci folyamatoknak köszönhetően a Körültekintő portfólió 1,46, míg a Lendületes 1,59 százalékponttal bővült az előző hónaphoz késpest. Az amerikai magas kamatkörnyezet miatt a VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap alacsony, de stabil súlyt kapott, mivel a rövid futamidejű kötvények kevésbé érzékenyek a kamatváltozásokra. A feltörekvő piacok magasabb kockázata ellenére hosszú távú növekedési potenciáljuk indokolja a VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap magasabb súlyát. Az amerikai kötvényhozamok és a Total Return stratégiák támogatják a VIG BondMaxx Total Return Kötvény Befektetési Alap magasabb súlyát a Körültekintő portfólióban (30%). Ez a lendületes portfólióban jelentősen csökkent (10%), mivel ott a részvények dominálnak. A globális makrotrendek és a technológiai innovációk szerepe növelte a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap súlyát, amely a lendületes portfólióban (30%) kiemelkedőbb, mivel ez a portfólió dinamikusabb stratégiát alkalmaz.

 

 

 

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám