A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:

Az allokációk hátterében álló főbb gazdasági folyamatok a globális és regionális gazdasági lassulás, a jegybanki kamatcsökkentési várakozások, valamint a befektetők kockázatkerülő vagy kockázatvállaló stratégiái. A körültekintő portfóliók inkább a stabilitásra és a biztonságosabb eszközökre (kötvények) fókuszálnak, míg a lendületes portfóliók a magasabb hozamú, de kockázatosabb részvényekre építenek. Az ESG szempontok továbbra is fontosak, különösen a feltörekvő piacokon és a vegyes eszközalapokban.

 

Az amerikai elnök, Donald Trump totálissá váló vámháborúja betehet a világgazdasági növekedésnek. Ez pedig valószínűleg további kamatcsökkentésre készteti majd a fejlett országok jegybankjait, felértékelve ezzel az eurós, dolláros kötvényeket. Ez a folyamat a kötvényalapoknak kedvez, felértékeli a jelenleg még magasabb hozammal forgó kötvény portfóliókat. Ebből a fejlett piaci kötvényalapok profitálhatnak.

A tőzsdei befektetések között azonban már jobban érdemes szelektálni. Továbbra is magas súllyal szerepel a portfóliókban a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap. A magyar, cseh és lengyel részvényeket vásárló Alap befektetései az orosz-ukrán háború közelgő lezárását övező optimizmus miatt drágulhatnak. A “háborús diszkont” hosszabb távon is csökkenhet, egy jelentősebb korrekció pedig jó beszállási pontot jelenthet a vállalkozó kedvű befektetők számára.

Az euró és dollár alapú portfóliók pedig a forint esetleges gyengülése miatt lehetnek jó befektetések. A nemzeti valuta leértékelődésére van esély: a különutas magyar politika, az uniós források hiánya, az európai haderő fejlesztésből való kimaradása mind gyengítheti a hazai gazdaság teljesítményét, ami végső soron kihat a forint árfolyamára is. Egy ilyen szcenárió esetén különösen az euró alapú megtakarítások teljesíthetnek jól, ha a dollár Trump kiszámíthatatlan döntései miatt tartósan gyengülő pályára áll.

VIG HUF portfóliók

A piaci folyamatoknak megfelelően most sem módosítottuk modellportfóliónk taktikai allokációját. Körültekintő modellportfóliónkban a legnagyobb súlyt továbbra is a VIG Fejlett Piaci Államkötvény Befektetési Alap képviseli. Egyre több érv szól a kötvények felértékelődése mellett: Amerikában Donald Trump totális vámháborúja az egész világgazdaság növekedését fékezheti. Az ezt ellensúlyozni hivatott amerikai és európai jegybanki kamatcsökkentések viszont felértékelik a dolláros, eurós állampapírokat és vele a VIG Fejlett Piaci Államkötvény Befektetési Alapot. A részvénypiacról most is fontos elem a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap: a régiós tőzsdék a javuló geopolitikai helyzetből, a “háborús diszkont” csökkenéséből profitálnak. A fejlett piacok legnépszerűbb tőzsdei cégeit pedig a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alapon keresztül adjuk a portfólióhoz.

VIG EUR portfóliók

Az eurós modellportfólió taktikai allokációján sem változtattunk. Az egyik legnagyobb súlyt továbbra is a VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap képviseli. Amerikában a stagfláció, Európában a recesszió a várható jegybanki kamatcsökkentések miatt a kötvény befektetéseknek kedvez, a kamatok viszonylag magasak, és mivel az Alap elsősorban rövid futamidejű, euróban denominált, befektetési kategóriájú kibocsátók kötvényeit vásárolja, a kamat- és árfolyamnyereség mellett a forint esetleges gyengülésén is kereshet. A magyar valuta ugyanis a gyenge gazdasági kilátások miatt veszíthet értékéből. A részvénybefektetések közül most is fontos elem a VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap: a régiós tőzsdék a javuló geopolitikai helyzetből, a “háborús diszkont” csökkenéséből profitálnak. A fejlett piacok legnépszerűbb tőzsdei cégeit pedig a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alapon keresztül adjuk a portfólióhoz.

VIG USD portfóliók

A piaci folyamatoknak megfelelően most sem módosítottuk modellportfóliónk taktikai allokációját. Az egyik legnagyobb súlyt továbbra is a VIG Fejlett Piaci Rövid Kötvény Befektetési Alap képviseli. Amerikában a stagfláció, Európában a recesszió a várható jegybanki kamatcsökkentések miatt a kötvény befektetéseknek kedvez, a kamatok viszonylag magasak, és mivel az Alap elsősorban rövid futamidejű, külföldi devizában denominált, befektetési kategóriájú kibocsátók kötvényeit vásárolja, a kamat- és árfolyamnyereség mellett a forint gyengülése esetén is segíthet megőrizni a megtakarítások vásárlóértékét. A magyar valuta ugyanis a gyenge gazdasági kilátások miatt veszíthet értékéből. A régiós tőzsdék a javuló geopolitikai helyzetből, a “háborús diszkont” csökkenéséből profitálnak. A fejlett piacok legnépszerűbb tőzsdei cégeit pedig a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alapon keresztül adjuk a portfólióhoz.

Jogi tájékoztató

Ez egy forgalmazási közlemény. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához részletesen tájékozódjon az alap befektetési politikájáról, a befektetés lehetséges kockázatairól és a forgalmazási
költségekről az alap forgalmazási helyein és az Alapkezelő weboldalán (www.vigam.hu) található kiemelt befektetési információjából, hivatalos tájékoztatójából és kezelési szabályzatából. A múltbeli teljesítmény alapján nem jelezhetőek előre a jövőbeli hozamok.

A befektetéssel elérhető jövőbeni hozam adóköteles lehet, az egyes pénzügyi eszközökre, ügyletekre vonatkozó adó- és illeték információkat pedig csak az egyes befektetők egyedi körülményei alapján
lehet pontosan megítélni, ami a jövőben változhat. A befektető feladata, hogy tájékozódjon az adókötelezettségről.

Jelen tájékoztatóban szereplő adatok kizárólag információs célokat szolgálnak és nem minősülnek befektetési ajánlásnak, ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. nem vállal felelősséget a jelen tájékoztatás alapján hozott befektetési
döntésért és annak következményeiért.