House View – 2024. június

 

A képre kattintva pdf formátumban letölthető az anyag.

5 perces olvasási idő

 

MI TÖRTÉNT AZ ELŐZŐ HÓNAPBAN?

Fókuszban: a lassuló amerikai növekedés

  • csúcsra emelkedtek a részvénypiacok
  • erősödött a forint
  • nőttek az amerikai hozamok

Májusban már két egymást követő hónapban csökkent a gazdasági aktivitás az USA feldolgozóiparában. Bár a tengerentúli gazdaság alapvetően nem teljesít rosszul, a kereslet általános lanyhulását jól tükrözi az új megrendelések 3,7 százalékpontos csökkenése. A gazdasági növekedés fékeződését egyre több előremutató indikátor jelzi: a Citigroup bankcsoport gazdasági “meglepetés indexe” is meredeken negatívba fordult, ami azt jelenti, hogy a fontos indikátorok értékei dömpingszerűen gyengébbek lettek, mint az előzetes várakozások. A személyes fogyasztás is akadozik: áprilisban az infláció hatását levonva jelentősen csökkent, főleg az üzemanyagokból adtak el kevesebbet. Nem csoda, hogy az Atlanta Fed GDPNow előrejelzési modellje a gazdaság éves ütemében már csak 3% körüli növekedést mutatott június első hetében, míg egy hónappal korábban ez meghaladta a 4%-ot. Úgy tűnik, a gazdaság túlhevülése elkerülhető, a “no landing” forgatókönyv (amikor lassulás nélkül robog a gazdaság) rovására ismét erősödött a “soft landing” (“lassú földet érés”) szcenárió valószínűsége.

A legvalószínűbbnek tartott kimenetelek az USA gazdaságában

Mindeközben a magyar gazdaság újabb megerősítést kapott, hogy talán kikerülhet a gödörből. A KSH második, részletes becslése a GDP alakulásáról megerősítette, hogy 2024 első negyedévében 1,1 százalékkal növekedett a gazdasági teljesítmény éves összevetésben. A nemzetközi összehasonlításhoz használt, szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján pedig 1,7 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye. Egyre több részlet ismeretes: termelési oldalról a szolgáltatások, a felhasználási oldalról pedig a lakossági fogyasztás húzta fel a mutatót.

 

Kötvénypiacot érintő hírek

A jelenlegi semleges helyzet jó beszállási pont lehet a kötvénypiacokon. Amerikában a jegybank szerepét betöltő Fed hosszabb kamatcsökkentésbe foghat, ami felértékelheti a kötvényeket. Az irányadó 10 éves futamidejű dollár államkötvények hozama június elején az emelkedő infláció miatt másfél évtizedes csúcsának közelében, 4,5% körül mozog. Európában is érik a kamatcsökkentés, a béroldali inflációs nyomás erősödése miatt azonban már csak egy mérséklést várnak 2024-re az Európai Központi Banktól, amivel az amerikai és az európai hozamok közti különbség is csökkenhet.

Magas hozammal kecsegtet a magyar állampapír is: a jelenlegi 7% körüli hosszú távú forintkamat szint azt jelenti, hogy körülbelül 10 év alatt lehet vele megduplázni a megtakarításokat. Mivel a hosszú távú infláció éves szinten átlagosan 4-5% körül alakulhat a jelenlegi előrejelzések alapján, így a reálhozam éves szinten 2,5% körül alakulhat.

Részvénypiacot érintő hírek

Májusban új csúcsot értek el a részvénypiacok. Egyelőre nem jött be a “Sell in may and go away” tőzsdei bölcsesség (ami szerint májusban érdemes lehet eladni a részvényeket, majd ősszel visszavásárolni őket, mert a tapasztalatok szerint a nyári hónapok befektetői szempontból általában gyengék). Mi is nagyobbnak becsültük az áprilisi korrekciót (ezért semleges pozícióra csökkentettük részvény pozícióinkat), a “nagy pozitív trend” azonban mintha megszűnt volna. A mostani rövid távú emelkedés ismét a Mesterséges Intelligencia-szektornak köszönhető: az érintett 7 vezető amerikai technológiai óriáscég (Nvidia, Meta, Tesla, Amazon, Alphabet, Microsoft, Apple) jelentései várakozáson felüli, összességében 12%-os eredmény növekedésről szóltak (az összes többi vállalatnál 1% csökkenés volt az átlag), és ez újabb lökést adott a részvényárfolyamoknak.  A néha már túlzott várakozásokat azonban nehéz lesz tartani, a fenti részvények eredménye csökkenhet, míg a többié nőhet – ami utóbbiak felzárkózását hozhatja el.

A közép-európai részvénypiacok továbbra is kifejezetten olcsóak: a Budapesti Értéktőzsdén a részvényárfolyamok a rájuk eső nyereség átlagosan kevesebb, mint 7-szeresén forognak, ami az amerikai negyede, a francia harmada és a német fele. A MOL olajvállalat például a legutóbbi negyedévben olyan teljesítményt tett le az asztalra, amire a világ legnagyobb olajvállalatai, a Shell, az Exxon, a Chevron vagy a Saudi Aramco sem volt képes a gyengülő energiaár-környezetben.

Devizapiacot érintő hírek

A fundamentálisan pozitív gazdasági környezet erősíti a forint árfolyamát. A magyar makrogazdasági adatok javuló képet mutatnak: javul a fizetési mérleg (az 1,8 milliárd eurós export-többlet sokéves csúcs), a Magyar Nemzeti Bank lassítja a kamatcsökkentéseket (ráadásul a jegybank 2 hetes betéti konstrukciója vonzza a spekulatív tőkét). Az európai parlamenti választások után egyensúlyjavító intézkedések jöhetnek, ezek mind a nemzeti valuta erősödésének lehetőségét vetítik előre. Biztosat persze nem tudni, ezért a kockázatot érdemes több különféle deviza között megosztani.

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A befektetők láthatóan nem hisznek az amerikai jegybanknak, hogy belátható időn belül 2%-os lesz az infláció. Ez pedig áremelkedést hozhat az árupiacokon: az arany, réz, ezüst, de például a kakaó (amely duplázódott ebben az évben), a narancslé (új csúcsra ment és ezt is kereskedik a New York-i tőzsdén is), a kávé (több éves csúcson van) is jól teljesíthet. A világgazdaság jelenlegi expanziós szakaszát is figyelembe véve úgy véljük, hogy egy hosszabb távú nyersanyag szuperciklusban vagyunk, ami nem csak pár hónapig, de akár több évig is kitarthat.

 

MIT VÁRUNK A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN?

Befektetési óra

A legfrissebb adatok elemzése alapján a világgazdaság továbbra is expanziós szakaszban van. Ez a szakasz egyrészt modellünk alapján a nyersanyagpiacnak kedvezhet. Másrészt viszont éppen a nyersanyagok drágulása – és a szolgáltatások – miatt a globális infláció tartósan magas szinten ragadhat – ahogyan ezt modellünk már múlt hónapban is előrejelezte. Európában a munkaerőpiacról is érkezhet muníció az áremelkedéshez: a legnagyobb kontinentális gazdaságnak számító Németországban a májusi infláció 2,4% volt, ami hat hónap után az első emelkedés. Ebben pedig a béremelkedésnek volt a legnagyobb szerepe, amelyek nominálisan 6,4%-kal, az inflációt kiszűrve pedig 3,8%-kal nőttek. Ez a legmagasabb arány 2008 óta, amikortól a Destatis ügynökség egyáltalán végzi ezeket a méréseket. Így egyre kisebb a tér az Európai Központi Bank előtt a további kamatcsökkentésekre. Az egyes régiók ugyanakkor eltérő szakaszban vannak: Amerika egyelőre kissé túlhevült, Európa felépülőben van, Kína pedig továbbra is recessziós jeleket mutat.

Az óra mutatója azt jelöli, hogy melyik gazdasági ciklusban tartunk jelenleg. A halványabb mutatók a korábbi helyzetet tükrözik.

 OW: azok a befektetési eszközök, amelyek várhatóan jól teljesítenek az adott időszakban.

N: azok a befektetési eszközök, amelyek várhatóan kevésbé jól teljesítenek az adott időszakban.

UW: azok a befektetési eszközök, amelyek várhatóan nem teljesítenek jól az adott időszakban.

 

Taktikai eszközallokáció

  • Nem változott a havi eszközallokáció június hónapra.
  • A kötvényeket semleges ajánláson tartjuk a CEE államkötvény és EM kemény devizás kötvény preferencia mellett.
  • A részvényekkel kapcsolatban kivárás a taktikánk a CEE részvények kivételével.
  • A nyersanyag és arany pozíciókat továbbra is érdemes lehet tartani, amelyet a pénzpiaci eszközökből finanszírozhatunk.

A súlyozások mutatják az adott országra, régióra és eszközosztályra vonatkozó értékelést, mely alapot ad a portfólió menedzsereknek a portfóliók strukturálására, a felveendő pozíciók kialakítására, ezáltal segíthet kihasználni a piacok által nyújtott lehetőségeket.

Súlyozások:

  • Erősen alulsúlyozott
  • Alulsúlyozott
  • Enyhén alulsúlyozott
  • Semleges
  • Enyhén felülsúlyozott
  • Felülsúlyozott
  • Erősen felülsúlyozott

Változások – változás az előző hónaphoz képest.

A táblázatot a befektetési óra és a quadrant elemzésünk alapján készítettük el.

 

VIG Alapok – Mintaportfóliók

A mintaportfóliókat a befektetési órával és a taktikai eszközallokációval összhangban készítettük el a következő szempontok szerint:

  • 4-5 befektetési alapot választottunk a saját palettánkból.
  • Mindhárom devizában a körültekintő portfolió 40% részvény és 60% kötvény típusú befektetéseket céloz meg, míg a lendületes portfolió 60% részvény és 40% kötvény típusú befektetésekre fókuszál.

Nem történt nagyobb mértékű újraallokállás ebben a hónapban. A piaci folyamatokat tekintve ugyanazok a folyamatok érvényesülnek: a részvények csúcson vannak, a hozamok pedig magasan. A fizetési mérleg javult, a kamatcsökkentések leállnak, a gazdaságpolitika relative normálizálodott, ami pozitív hatással van a forintra.

 

Fókusz alapok

VIG Közép-Európai Részvény Befektetési Alap

Az Alap emelkedéssel zárta a májust, ezúttal főként a cseh és román, és osztrák piacok teljesítettek kiemelkedően, míg a lengyel és magyar részvények összességében oldalaztak a hónap során. Legjobban ezúttal a kiskereskedelmi szektorok teljesítettek, a szektor valamennyi vállalata (CCC, Pepco, Allegro, LPP) javuló profit résekről, kedvező fogyasztási trendekről számolt be. Az emelkedő európai áramárak, valamint a globális közmű szektor szárnyalása következtében jól teljesítettek ezen szektor részvényei is,  csakúgy mint a nyersanyagárakkal együtt emelkedő bányavállalatok. Gyenge teljesítményt mutatott ugyanakkor a bankszektor, ami – nagy súlya miatt – a fő okozója volt a lengyel és magyar piacok alulteljesítésének. Az Alap 110% feletti részvénysúllyal kezdte a hónapot, ami az osztalékfizetések hatására némileg csökkent a hónap második felére. A bankszektor mostani korrekcióját vételekre kívánjuk kihasználni, míg a fogyasztáshoz köthető szektorokra továbbra is optimisták vagyunk. Ország szinten a lengyel és a magyar piacokat tartjuk felülsúlyban.

VIG Smart Money Befektetési Alapok Alapja

Az elmúlt hónapban valamennyi, az Alapban lévő abszolút hozamú és total return alap pozitív hozamot tudott elérni. A teljesítményt legjobban a részvénykitettség segítette, illetve a Panoráma alap tudott az emelkedő nyersanyagárakból is profitálni.

VIG Feltörekvő Piaci ESG Részvény Befektetési Alap

Az Alap 1%-os hozamot ért el áprilisban, ami a referencia indexszel megegyező eredmény. Az Alap a hónapot alulsúlyozással kezdte meg, viszont a hónap elején a javuló technikai kép miatt felülsúlyozta az Alapot, elsősorban a nagy ázsiai országok (India, Tajvan, Dél-Korea), illetve a közép-kelet európai régió újbóli felülsúlyozásával, miközben megtartotta a török felülsúlyt is. Ezzel szemben továbbra is Thaiföld, Malajzia és Indonézia van alulsúlyozva az Alapban. A neutrális teljesítmény annak köszönhető, hogy míg a tajvani és török súly jól teljesített, addig a koreai felülsúly és a hónap eleji teljes alulsúly is elvett a teljesítményből. Az Alap az új hónapot a kockázati kitettség felülsúlyozásával kezdte meg.

VIG MegaTrend Részvény Befektetési Alap

Májusban tovább emelkedtek a részvénypiacok. Továbbra is nagyon koncentrált piaci emelkedés zajlik, melynek az AI sztori a fő fókuszpontja. Az elmúlt egy hónapban az IT és a kommunikációs szolgáltatások szektorok mellett a közmű cégek is felülteljesítettek, miután a befektetők elkezdték árazni az adatközpontok áramigényének növekedését. Az Nvidia legutóbbi negyedéves eredményei megerősítették azt a véleményünket, hogy az AI lehet az évtized egyik legmeghatározóbb technológiai megatrendje. Az elmúlt negyedéves jelentési szezon ismét a legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező technológiai részvényekről, az úgynevezett Magnificient 7 részvények (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Tesla, Meta) felülteljesítéséről szólt. Kétszámjegyű eredménynövekedésük jelentősen meghaladta a piac átlagos növekedését, nélkülük negatív lett volna az S&P 500 első negyedéves EPS növekedése. A pozitív árfolyam reakciók sem maradtak el a jó jelentések következtében, így a Nasdaq 100 index új történelmi csúcsra tudott kapaszkodni a hónapban, míg a kis kapitalizációjú részvények továbbra is alulteljesítőnek bizonyultak.Az Alap leghangsúlyosabb tematikája továbbra is az AI-hoz köthető, de emellett bízunk az infrastruktúra, az innovatív egészségügyi és uránkitermeléssel foglalkozó vállalatokban is, és elkezdtünk újra pozíciókat építeni a megújuló energia szektorban is.

 

 

House view – 2023. szeptember

House view – 2023. október

House view – 2023. november

House view – 2023. december

House view – 2024. január

House view – 2024. február

House view – 2024. március

House view – 2024. április

House view – 2024. május

 

 

Mindig rendelkezésére állunk.
06-1-477-4814
Munkanapokon: 8-16h
Hosszított panaszbejelentés: hétfő 8-20h
06-1-477-4814
külföldről hívható szám