Miért érdemes befektetési alapokat választani?

Egyszerűség

A befektetési jegyek mögött akár a világ legkülönfélébb tájairól származó, összetett befektetések állhatnak. Mégis elég egyetlen tranzakció ahhoz, hogy ezek előnyeiből részesüljön.

Rugalmasság

A befektetési alapok bármikor elérhetők, és szinte bármilyen összeg elhelyezhető bennük – akár rendszeresen, akár alkalomszerűen, az Ön igényeihez igazodva. A széles termékkínálat lehetővé teszi, hogy pontosan az Ön megtakarítási céljainak megfelelő megoldást találja meg.

Könnyű és gyors hozzáférhetőség

A befektetési alapok elérhetőek különböző értékesítési csatornákon, a személyes vásárlás mellett telefonon és online is megvásárolhatók.

Nyilvános, naprakész adatok

A befektetési alapok teljesítménye napi szinten pontosan követhető, mivel az Alapkezelő köteles naprakész hozam- és vagyonadatokat közzétenni.

Kockázatmegosztás

Egyetlen befektetési alap megvásárlásával is szélesen diverzifikált, szakértők által összeállított portfólióhoz juthat. Ez olyan kockázatmegosztást biztosít, amelyet egyéni befektetőként nehéz lenne elérni.

Szakértelem

A befektetési alapokat a legjobb szakemberek kezelik, akik a kiváló elméleti tudás mellett az aktuális piaci információk birtokában is vannak.

Költséghatékony

A befektetési alapok méretgazdaságossági előnyei miatt az alapok működése jelentősen alacsonyabb költséggel jár, mintha saját magunk próbálnánk hasonló portfóliót kezelni.

Mi az a befektetési alap?

A befektetési alap célja, hogy a befektetők hozzáférjenek egy alapkezelő által kezelt, diverzifikált portfólióhoz. Az alap különböző eszközökbe, például részvényekbe, kötvényekbe vagy ingatlanokba fektethet. A befektetők az alap jegyeit vásárolják meg, amelyek az alap eszközeinek értékét tükrözik.

A befektetési alapok lehetővé teszik, hogy kisebb összegekkel is hozzáférjünk különböző befektetési lehetőségekhez, és csökkentik az egyedi kockázatot a portfólió diverzifikálásával.

Hogyan fekteti be a pénzt a befektetési alap?

A befektetési alap a befektetők által befizetett pénzt különböző típusú befektetésekbe helyezi el, például részvényekbe, kötvényekbe, ingatlanokba vagy más pénzügyi eszközökbe, a befektetési stratégiájától függően.

Az alap portfóliójának összetétele az adott alap befektetési stratégiájától függ. Egy részvényalap például főként részvényeket vásárol, míg egy kötvényalap a kötvényekre fókuszál.

Az alapkezelő szakértelme és a különböző eszközökbe való diverzifikált befektetés segít abban, hogy a kockázatok megoszoljanak, miközben a befektetők számára potenciális hozamot termel.

A piacon elérhető befektetési alapok jellemzően nyílt végű alapok, ami azt jelenti, hogy ezeknek nincs lejárata, napi árfolyamon lehet megvásárolni, illetve eladni befektetési jegyet.

Mi a befektetési alap hozama?

Az alap hozama az a nyereség, amelyet a befektetési alap az eszközeinek értéknövekedéséből és az azokból származó jövedelmekből termel. Ez mutatja meg, hogy mennyit keresett a befektető az alapban elhelyezett pénzén.

A befektetési alap hozama több forrásból származhat:

A hozamot általában százalékos formában szokták kifejezni, éves szinten, és az alap múltbéli teljesítményének elemzésére használják. Például, ha egy alap hozama egy év alatt 5%, akkor 1 millió forintos befektetéssel 50 ezer forintot nyert a befektető (mínusz költségek).

Az alap hozama segít a befektetőknek összehasonlítani az egyes alapok teljesítményét és eldönteni, hogy a céljaiknak és kockázattűrő képességüknek megfelelően melyik alapot válasszák.

Fontos: A múltbéli hozam nem garantálja a jövőbeli teljesítményt, és a hozam a befektetés kockázatával is összefügg.

A kockázatosabb eszközök (leginkább részvény befektetésekre jellemző) esetén előfordulhatnak jelentősebb árfolyamcsökkenések, amelyek negatív hatását hosszabb tartási idővel (hosszabb befektetési időtávval) enyhíthetők. Minél kockázatosabb az eszköz, annál hosszabb az úgynevezett ajánlott tartási ideje. Az elért hozam nem csak pozitív, hanem kockázatosabb alapok esetében negatív is lehet.