A befektetési alapok típusai

Pénzpiaci

Ez az alaptípus megfelelő választás az alacsony kockázatot kereső befektetők számára. A pénzpiaci alapok bankbetétekbe és rövid lejáratú kötvényekbe fektet, melyeknek hozama közel biztos. Így ezen alapok kiegyensúlyozott hozamot biztosítanak az árfolyam ritka megingása mellett.

A pénzpiaci alapokban a kötvények súlyozott átlagos futamideje lehet akár kettő hónap, de akár közel egy év is. Ez biztosítja az alapoknak az alacsony kockázati szintet és a kiegyensúlyozott teljesítményt.

Ezen alapok hozamszintje magasabb a látra szóló betétekénél, de likviditása magasabb a lekötött betétekénél. Ezek alapján a pénzpiaci alapok alkalmasak néhány hetes vagy hónapos befektetésnek is, így a következő hosszabb távú befektetés megtalálásáig, vagy egy jól diverzifikált portfólió likvid részeként.

Kötvényalapok

A kötvényalapok tőkéjüket különböző lejáratú állami és vállalati kötvényekbe fektetik, mely magában hordozza a magasabb várható hozamot és kockázatot. Az alapban lévő kötvények átlagos hátralévő futamideje alapján megkülönböztetünk rövid és hosszú kötvényalapokat.

Ezen alapok hozama nagyban függ az állampapírok teljesítményététől: ha csökkennek az állampapírpiaci hozamok, akkor a kötvényalapok teljesítménye nő, a hosszú alapok nagyobb mértékben reagálnak ezekre a hozamkörnyezet-változásokra.

Részvényalapok

A részvényalapok a legkockázatosabb alapok közé tartoznak, de hosszútávon kiemelkedő hozamot jelenthetnek. A részvényalapok nem csak részvényekbe fektetnek, vagyonuk egy részét a likviditás biztosítása érdekében bankbetétekben és állampapírokban helyezik el.

A részvényalapok magasabb kockázata miatt jellemzően magasabb 3-5 éves tartási idő mellett javasolt a választásuk, hiszen volatilitásuk is jellemzően nagyobb.

Vegyes alapok

A vegyes alapok fektethetnek részvényekbe, kötvényekbe, betétekbe és alternatív eszközosztályokba is. Ennek köszönhetően a befektetők számára diverzifikált porfóliót biztosítanak változó kockázati szint mellett. Ezen alapok lehetőséget biztosítanak a több piac teljesítményéből való részesedésre, de nagyobb körültekintést igényelnek a befektetők részéről.

A vegyes kategóriába tartozó alapok nagyon sokfélék lehetnek, mint a fix kötvény-részvény arányokat követő, melyen belül megkülönböztethető óvatos, vegyes és dinamikus vegyes alap. A dinamikus alapok ezzel szemben változó arányban tartalmazzák a fenti eszközöket a piai viszonyok függvényében a hozam maximalizálása érdekében.

 

Speciális alapok

Abszolút hozam

Míg a legtöbb befektetési alap előre meghatározott referenciaindexet követ, vagy referenciahozamot tűz ki maga elé, addig az abszolút hozamú alapok célja, hogy előre meghatározott benchmarking nélkül a piaci körülményektől függetlenül pozitív hozamot érjen el. Ezen alapok befektetési politikája lehetővé teszi az eszközök széles körének tartását, így jól diverzifikált, kiegyensúlyozott alap jön létre alacsony volatilitás mellett. Így ezek az alapok -melyek sok különböző stratégiával érhetők el- bármely piaci környezetben hasznos része egy jól kialakított portfóliónak.

Alapok alapja

Az alapok alapja nem közvetlenül részvényekbe, kötvényekbe vagy nyersanyagokba fektet, hanem tőkéje jelentős részét befektetési alapok jegyeit vásárolja. Ennek köszönhetően jól diverzifikált portfóliót tudnak nyújtani ezen alapok, és olyan piacok hozamából is részesedhet a befektető, melyek akár a vagyonkezelő számára is nehezen elérhető. Így a befektető egy kissé magasabb költségterhelés mellett

Fenntarthatóság

Napjainkban életünk minden szegmensében kiemelt fontosságot kap a környezettudatosság, és ez a befektetések esetében sem lehet máshogy. Az Európai Unió holisztikus szabályozásának köszönhetően a befektetők már megtalálhatják azokat az alapokat, melyen nem fektetnek környezetileg ártalmas vállalatok papírjaiba (un. 8-as cikk szerinti alapok), illetve melyek csak a környezetileg előmozdító eszközökbe fektetnek (9-es cikk szerinti alapok).

A VIG Alapkezelő számára kiemelten fontos a fenntarthatóság, melyről a vigam.hu/fenntarthatosag oldalon olvashat bővebben.

 

Az értékpapírszámla

Mi az értékpapírszámla, és miért van rá szükség?

Az értékpapírszámla egy speciális számla, amely lehetővé teszi különböző befektetések – például részvények, kötvények, befektetési jegyek vagy egyéb értékpapírok – vásárlását, eladását és biztonságos tárolását. Ahhoz, hogy Ön tőzsdei vagy egyéb értékpapírpiaci tranzakciókat hajtson végre, elengedhetetlen egy ilyen számla megléte.

Mire használható az értékpapírszámla?

Milyen előnyei vannak az értékpapírszámlának?

Milyen költségei lehetnek?