Vállalati ESG: hatályba lépett a legújabb ajánlás!

–Tomasovszki Tímea, VIG Alapkezelő–
Idén szeptember 18-án életbe lépett a legelőször 2020 júliusában felvetett ú.n. TNFD (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures). Az ajánlásrendszer segíti a vállalatokat, hogy számszerűsítsék, kimutassák, illetve csökkentsék a természetre gyakorolt negatív hatásukat, majd végső soron pozitív hatássá formálják azt.
Elődjét, a TCFD-t (Taskforce on Climate-related Financial Disclosures) már rutinosan használják a cégek, hiszen elsődlegesen a klímaválság az, amely a vállalati ESG környezeti pillére kapcsán felmerül. A TNFD megalkotói azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a természetet illetően is változtatni kell a nézőpontunkon, és nem tekinthetünk rá kimeríthetetlen erőforrásként, hiszen mára kutatások igazolják, hogy véges.
Az új keretrendszer elődjéhez hasonlóan négy pilléren nyugszik: Vállalatirányítás, Kockázat és hatáskezelés, Célok és mérőszámok, illetve Stratégia. Ez a felosztás nem csak a TCFD-vel van összhangban, hanem az ISSB (International Sustainability Standards Board) ajánlásával is. Különbség viszont a TCFD-hez képest, hogy az ajánlások itt nem izoláltan a biodiverzitásra és ökoszisztémára vonatkoznak, hanem arra ösztönzik a vállalatokat, hogy a természeti és klímaválság kérdéseit integráltan kezeljék.
Végső soron a TNFD célja az is, hogy a cégek integrálják a döntéshozatalba és stratégiájukba a természettel kapcsolatos kérdéseket, és ne csak egy CSR (Corporate Social Responsibility – Társadalmi Felelősségvállalás) tevékenységként tekintsenek rá. Ehhez pedig cserébe az ajánlás biztosítja a megfelelő és egyre szélesebb körű adatokat és információkat.
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.