Trump sem tudja megállítani a megújuló energiák előretörését

VIG Alapkezelő 2024. november 14.

Richter Péter, VIG Alapkezelő

A Fehér Házba visszatérő Donald Trump Amerika energiapolitikájának fókuszát az olaj- és gázkitermelés maximalizálására állíthatja, miközben távolodhat az éghajlatváltozás elleni küzdelemtől. Ez valamelyest lassíthatja az amerikai megújuló energia átmenetet, de megállítani egy ilyen nélkülözhetetlen megatrendet még ő sem tud.

A befektetők Trump győzelmének hírére a megújuló energia szektor cégeinek válogatás nélküli eladásával reagáltak. Az amerikai választások utáni héten ezek a részvények átlagosan 8,3%-ot estek, de például a napenergia szektor közel 14%-ot, a szélenergia vállalatok pedig átlagosan 5,4%-ot veszítettek értékükből. Ez a folyamat egyébként már október elején elkezdődött, amikor a tőzsdék elkezdték beárazni Donald Trump győzelmét.

Így október eleje óta a megújuló energia részvények már átlagosan közel 19%-ot vesztettek az értékükből, a 2021 eleji történelmi csúcsukhoz képest pedig már 65% mínuszban vannak. Ezek a számok is rávilágítanak arra, amit befektetőinknek mindig hangsúlyozunk: hogy milyen fontos a diverzifikáció még a kevésbé ciklikus, strukturális növekedést ígérő megatrend univerzumban is. Vannak olyan iparágak, amelyek éppen a kijózanodás szakaszában lehetnek a Gartner-hype ciklus görbén.

Joe Biden elnök 2022-ben írta alá az infláció csökkentő törvényt (IRA: Inflation Reduction Act), amely új lendületet adott a dekarbonizációs célok elérésének. A 2022-es törvény több száz milliárd dollárral támogatja az elektromos járműveket, a nap- és szélenergiát, valamint más tiszta energiát hasznosító technológiákat és hatalmas beruházásokat vonzott az amerikai ipari termelésbe. A választások előtt Trump azonban az IRA-t túl drágának minősítette, és ígéretet tett arra, hogy a törvény által kiutalt összes, még el nem költött forrást visszavonja.

Ha ez a fenyegetés megvalósulna, az újabb nyomást helyezne ezeknek a vállalatoknak a részvényeire. Azonban az IRA megszüntetése érdekében a törvényhozóknak – beleértve azokat is, akiknek republikánus kötődésű államai részesültek az IRA-hoz kapcsolódó beruházásokból, amelyek új munkahelyeket hoznak létre és – meg kellene szavazniuk annak visszavonását. Trump szövetségesei közül többen is profitálnak az IRA-ból a tiszta energiát hasznosító technológiákba történő befektetéseik révén, így a törvény visszavonása még számára sem lenne sétagalopp.

Az egyik módja annak, hogy Trump lelassítsa az zöld átmenetet, az állami földek bérbeadásának megváltoztatása lenne. A Biden-kormányzat lízingárverések kiterjesztésére törekedett a szövetségi vizeken lévő tengeri szélerőművek, valamint a szárazföldi nap- és szélerőművek esetében. Ez jelentős hatással lenne a tengeri szélerőmű-iparra, amely szövetségi vizeken kívánja megvalósítani a projekteket (a legtöbb szárazföldi napenergia- és szélerőmű-projekt magánterületeken található, ahogyan az olaj- és gázfúrások túlnyomó többsége is).

Trump azt nyilatkozta, hogy „az első napon” véget kíván vetni a tengeri szélenergia-iparnak, azzal érvelve, hogy az túl drága és veszélyt jelent a bálnákra és a tengeri madarakra. Ha ez megvalósulna,  az drámai politikai fordulatot jelentene, miután első kormánya még támogatta a tengeri szélerőművek fejlesztését. Emellett a Trump-kormányzat megpróbálhatja korlátozni a tiszta energiára vonatkozó adókedvezményeket is és csökkentheti az olyan projektek támogatását, mint például a zöld hidrogén előállítása. A tét mindenesetre óriási a globális éghajlati erőfeszítések szempontjából, azok ugyanis a tudósok szerint már most is messze elmaradnak a globális felmelegedés sebességének és mértékének kezelhetőségétől. És amelyek további pofont kapnának, ha a világ második legnagyobb kibocsátója felhagyna a káros hatások felszámolására tett erőfeszítéseivel.

Hogy mi a legvalószínűbb? A magánvállalkozások valószínűleg továbbra is folytatják a tiszta energiát hasznosító technológiákba történő beruházásokat. Arra számítunk, hogy az AI adatközpontok jelentős növekedése erőteljesen fokozza az áram keresletet, amit a vállalatok szeretnének nem-fosszilis energiaforrásokból biztosítani. Számos szövetségi állam várhatóan szintén fenntartja majd saját tiszta energiával kapcsolatos kezdeményezéseit, függetlenül a politika változásaitól. Az elmúlt évtizedben – még Trump előző hivatali ideje alatt is – a magán beruházásoknak köszönhetően jelentős növekedés volt tapasztalható a megújuló energia szektorban.

A szövetségi kiadásokban azonban valószínűleg visszaesés lesz. Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy Elon Musk (Tesla) az elmúlt egy évben Trump egyik legközelebbi szövetségese lett, aki ugyan hivatalos posztot (vállalatai összeegyeztethetetlenség miatt) nem biztos, hogy fog kapni, de nagy befolyása lehet az új elnökre, és neki nem nagyon lenne érdeke a dekarbonizációs célok hátráltatása.

Az elmúlt 4 év mélyrepülése után vannak már olcsó, jó minőségű vállalatok a megújuló energia iparágában, így szorosan követjük az új Trump-adminisztráció energia politikáját. Egyelőre a befektetői szentiment nem kedvez a szektornak, de várjuk, amikor az egész megújuló energia szektor tovább tud lépni a Garter-hype ciklus görbe stabilan növekvő szakaszába.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.