Részvényekkel az infláció ellen

VIG Alapkezelő 2020. november 27.

5 százalék infláció feletti hozam – az elmúlt 20 év átlagát nézve ezzel a kiváló eredménnyel büszkélkedhet világszerte a részvények háromnegyede.

Ez az oka, hogy a jól működő és elismert vállalatok részvényeit a befektetők igencsak jó infláció elleni „hedge”-ként tartják számon. Elméletileg ugyanis, ha nőnek az árak, akkor egy versenyképes cég az emelkedő költségeket viszonylag jól be tudja árazni, és képes hosszútávon is megőrizni profittermelő képességét.

Rövidebb, 5 éves távlatot vizsgálva viszont már más a helyzet, és nem ennyire egyértelmű a kapcsolat a részvények árfolyama, és az infláció mértéke között. Érdemes tehát inflációs időszakban is óvatosnak lenni, még az elismert vállalatok részvényeinek értékpapírjaival is.

 

Venni vagy nem venni – az itt a kérdés

A fentiek alapján kijelenthető, hogy a részvények nagyon hasznos elemei lehetnek egy olyan befektetési portfóliónak, aminek elsődleges célja egy magasabb mértékű infláció feletti hozam elérése. A sikerhez azonban három fontos tényezőre mindenképpen ügyelni kell:

  1. Gondolkodjon hosszútávon! Az infláció elleni védekezés hosszú távú stratégia, ahol legalább 5-7 éves időtávban kell gondolkodni.
  2. Ügyeljen a helyes súlyozásra! Az infláció elleni harc egyik legfontosabb eleme az eszközosztályok közötti diverzifikáció, tehát egy részvénytiszta befektetési portfólió túlzott kockázatot is jelenthet. Érdemes a portfólióba megfelelő súlyban árupiaci befektetéseket vagy kötvényeket is vásárolni.
  3. Maradjon aktív! A stratégiának kell hosszú távúnak lennie, nem az egyes részvények tartásának. Ez azt jelenti, hogy érdemes olyan befektetési lehetőséget választania, ami rugalmasan reagál az aktuális részvénypiaci történésekre és lecsap a kedvező lehetőségekre.

 

Befektetési alappal az infláció ellen

Az infláció elleni küzdelem során egyszerű, átlátható, és költséghatékony megoldást nyújthat a magánbefektetők számára egy olyan befektetési alap megvásárlása, ahol

Jó példa erre az Aegon Panoráma Származtatott Alap, ami ráadásul abszolút hozamú stratégiát követ, vagyis emelkedő és csökkenő árfolyamokból is képes hozamot produkálni a befektetőknek.

 

Még 4 érdekes cikk az inflációról

Ha felkeltettük az érdeklődését a téma iránt vagy még több hasznos információhoz szeretne jutni az infláció elleni védekezéshez, akkor ajánljuk figyelmébe cikksorozatunk további részeit is, amelyekből megtudhatja:

  1. Milyen kockázatokat és lehetőségeket rejt magában az infláció mértékének emelkedése?
  2. Mely szakmai szempontok alapján gondolja a FED (Egyesült Államok Központi Bankja), hogy emelkedő inflációs időszak köszönt ránk?
  3. Milyen szerepe van az árupiaci termékeknek (arany, ipari alapanyagok, termények) az infláció elleni védekezés során?

Hogyan vetett véget a hiperinfláció a Római Birodalomnak és Magyarország korábbi valutájának, a pengőnek?

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.