Pálfi György (VIG Alapkezelő) a 24.hu-n: „Az orosz gazdaság korántsem bírja olyan jól a háborús környezetet, mint ahogyan azt sokan hiszik”

VIG Alapkezelő 2024. december 13.

Pálfi György, VIG Alapkezelő

Megingott november végén az orosz rubel árfolyama: az értékvesztés a gazdaság gyengeségét jelzi. A hadikiadások az egekbe szöknek, az áruhiány felhajtja az inflációt, ami a hivatalosan közölt adatoknál jóval magasabb lehet, jövőre pedig tovább növekedhet. Az orosz jegybank igyekszik a pénzromlást megállítani, de ehhez két évtizede nem látott magasságba, 21 százalékra kellett emelnie az alapkamatot. Ami pedig a gazdaságtörténeti trendeket és a „hanyatló Nyugatot” illeti: a november végi kurzus alapján az orosz pénz 32-szer ért kevesebbet az 1994-es rubel/dollár árfolyamhoz képest.

Zuhanni kezdett november utolsó hetében az orosz rubel árfolyama az amerikai dollárhoz képest. A korábbi, 80–90 rubel/dollár között ingadozó szinthez képest a kurzus túllépte a 114-es határt, majdnem 114,5 rubelt kellett adni egy dollárért november 27-én. Ez a mélypont – miként Pálfi György, a VIG Alapkezelő részvény üzletágának vezetője a 24-hu-nak elmondta – elsősorban annak a következménye, hogy az Egyesült Államok szankciókat vetett ki az orosz Gazprombankra.

A bank a gázkitermelésért felelős orosz mamutvállalathoz, a Gazpromhoz kapcsolódik, az Oroszországból kiinduló, még megmaradt nyugati (gáz)exporthoz kapcsolódó pénzügyi tranzakciók is részben ezen a pénzintézeten keresztül bonyolódtak. Még inkább leegyszerűsítve: dollárhoz, nyugati devizához a Kreml az Ukrajna ellen indított invázió óta jelentős részben a Gazprombankon keresztül jutott.

A november végi sokk óta ezen a héten már megkezdődtek a tárgyalások az orosz gáz vásárlóival a szankciók hatásának csökkentéséről, aminek hatására az árfolyam december 4-én reggelre 104 rubel/dollárra korrigált vissza. Az árfolyam a történelmi mélypontját egyébként a 2022 februárjában indított Ukrajna elleni támadás nyomán, a tavaszi szankciók kivetése után érte el. Két évvel ezelőtt 126 rubelnél is többet kellett adni egy dollárért – amint az a CNBC.com cikkében elérhető, folyamatosan frissülő táblázatából is látható.

A teljes cikket itt olvashatja el:

„Az orosz gazdaság korántsem bírja olyan jól a háborús környezetet, mint ahogyan azt sokan hiszik” | 24.hu

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.