Növekedési cégből osztalékpapír? Átalakulóban a lengyel mobiljáték gyártó üzleti modellje

VIG Alapkezelő 2024. január 01.

Szujó Tamás, VIG Alapkezelő

Minden fundamentális vállalati elemzés első lépései között szerepel a teljes piac (a „torta”) méretének és növekedési ütemének becslése, amit a vállalatspecifikus előrejelzése követ.

A mobiljátékok piaca az elmúlt évtizedben nagy ütemben tudott növekedni, amelyet több strukturális tényező is hajtott:

Ebben a környezetben „rúgta be az ajtót” a koronavírus- világjárvány, hogy egy újabb löketet adjon a növekedésnek. A kialakult helyzetre a játékgyártók – logikusan – fejlesztői csapatuk bővítésével válaszoltak, újabb és újabb játékokat jelentettek be. A lelkes befektetők pedig egyre nagyobbra fújták a tőzsdei lufit.

Egy szemléletes példa a lengyel cégek közül a Ten Square Games. A wroclewi székhelyű, de Varsóban, Berlinben, Bukarestben és az olaszországi Veronában is irodával rendelkező  cég árfolyama közel 180 százalékot emelkedett a varsói börzén a COVID első évében, 2020-ban:

forrás: Bloomberg

 

Magas értékeltségen forgott a papír, de a befektetők nagy növekedést is vártak a következő évekre. 2022-től kezdődően megváltoztak a piaci trendek, és nemhogy nem növekedett, hanem csökkent a piac egésze, ahogyan azt a Data.ai grafikája mutatja a mobiljáték-költések globális adatai alapján.

forrás: data.ai

A jóval óvatosabb (érdektelenebb?) fogyasztói bázis és a játék piaci verseny globális jellege miatt a Ten Square Games azonban nem tudta tartani a lépést a piaccal: új játékai nem váltak be, hónapról hónapra gyengébb letöltési adatokat közöltek. Bevételeik 2020 és 2022 között a negyedére estek, amit a kiábrándult befektetők drasztikus, mintegy 90%-os árfolyam korrekcióval „honoráltak”.

Végül 2023-ban stabilizálódott a cég (a letöltés számokat illetően), a menedzsment pedig elbocsátásokat jelentett be. Kiemelendő, hogy a vállalat továbbra is stabilan nyereséges, így a jó költségkontroll mellett az elemzők a következő évtől kezdve jelentősebb osztalék fizetését várják, miközben a cég a tőzsdei árazás alapján már nem tekinthető drágának. A részvény az utóbbi hónapokban már felfelé trendelt, közel 30%-ot drágult júliusi mélypontjáról. Úgy tűnik tehát, hogy a befektetők átárazták a céget, ami (újabb) fordulópontot jelenthet a papír tőzsdei életében, ha a kitűzött vállalati célok megvalósulnak.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.