Nem érdemes temetni a feltörekvő piacokat

VIG Alapkezelő 2023. december 27.

Dercze Zoltán, VIG Alapkezelő

Ugyan összességében 2023 ismét a feltörekvő piaci részvénypiacok alulteljesítését hozta a fejlett piaci tőzsdékkel szemben, de azért találni több olyan országot is, amelyek kivételként erősítik a szabályt és akár az év nagy nyertesével, a technológiai részvények átlagos árfolyam változását követő amerikai Nasdaq 100 index 50 százalékos árfolyam nyereségével is versenybe tudtak szállni.

Feltörekvő országok 2023-as teljesítménye (USD, december 20-ig)

Forrás: Bloomberg, saját szerkesztés

A legnagyobb nyereséget Közép-Európában lehetett elérni: a varsói tőzsde a piac- és EU-barát kormányváltás, a magyar tőzsde az erős vállalati eredmények és kedvező hírek miatt közel 50%-ot tudott emelkedni (a “büntető adóktól” megszabaduló Telekom árfolyama például egyenesen megduplázódott). Szintén jól lehetett keresni több latin-amerikai ország részvény piacán is: Brazília, Peru vagy éppen Mexikó átlagosan 30-40 százalékkal értékelődött fel – utóbbi kiugró teljesítményét az erős gazdasági növekedési momentum fennmaradása, és a világ egyik legmagasabb reálkamat szintje támogatta.

Ázsiában India, Tajvan és Dél-Korea is bőven kétszámjegyű tőzsdei eredményt ért el. India nemcsak népességben, de növekedés terén is megelőzi már az elmúlt évtizedek befektetői kedvencének számító Kínát (az IMF a belső kereslet növekedés és a külföldi beruházási boom miatt 6,3%-ra emelte idei és 2024-es GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését), míg Kína gazdasága 2023-ban “csak” 5 százalékkal, jövőre 4,2 százalékkal bővülhet. Dél-Korea és Tajvan pedig elsősorban a mesterséges intelligenciához kapcsolódó hype miatt lett a befektetők kedvence az idei gyenge vállalati eredmények ellenére, ami 18% illetve 26% átlagos árfolyam emelkedésben öltött testet. Az ázsiai összképet gyakorlatilag Kína egyedül rontotta le idén, amely több, mint 10%-os esésével, és az év nagy részében a feltörekvő indexen belül közel 1/3-os súlyával nyomás alatt tartotta az egész régió teljesítményét. Nem érdemes tehát temetni az egész feltörekvő régiót, vannak kifejezetten érdekes országok jó kilátásokkal 2024-re is.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.