Meddig érdek a gyenge forint?

Ahogy az emberek egyre jobban érzik a saját bőrükön a forint gyengülését, annál többször merül fel a kérdés, hogy meddig gyengülhet még a hazai deviza az euróval szemben. Ez a kérdés annál is égetőbb lesz, ahogy az emberek egyre inkább realizálják, hogy ha a 330-as szint körül tudnak váltani eurót az már jónak számít. Sajnos az a realitás, hogy fundamentálisan semmi nem változott tavaly óta, amikor először kezdte komolyan foglalkoztatni az embereket, hogy meddig gyengülhet a forint. 2019 novemberében 337 felett is kereskedtek vele, de az MNB verbális intevenciójának hatására 330 alá erősödött. Akkor úgy tűnt, hogy a 337-es szint egy elrugaszkodott ár volt, de mostanra már egy elfogadott szint lett.
A forint árfolyama reflektálja a makrogazdasági folyamatokat az országban. Úgy is felfoghatjuk egy adott ország devizáját, mintha az az ország részvénye lenne. Így feltehetjük a kérdést, hogy vásárolnánk-e részvényt a Magyarország nevű cégben? Tudva, hogy az ország politikai és gazdasági vezetése abban érdekelt, hogy a részvény minnél olcsób legyen (magasabb EURHUF árfolyam), a cég eredményes müködéséhez az olcsóbb részvény ár szükséges (a külföldi autógyárak csak akkor fektetnek be Magyarországon, ha olcsó a munkaerő, vagyis magasabb az EURHUF árfolyam) és a cég pénzügyi stabilitása lassan, de biztosan romlik (folyó fizetési mérleg). Ha figyelembe vesszük a fent felsorolt összes tényezőt, akkor már érthető, miért romlik folyamatosan a forint az euróval szemben.
De ez nem egy újkeletű dolog, ahogy azt a lenti grafikon is ábrázolja. 2003 óta, ahogy azt a piros trend vonal mutatja, a forint átlagosan évente 2%-ot romlott az euróval szemben. Voltak extrém esetek, amikor több mint 10%-kal szakadt el a trendvonaltól, de ezeket a mozgásokat gyorsan visszakorrigálta. A különbség a tavaly novemberi és a mostani 337-es EURHUF között, hogy míg novemberben az MNB hatására a forint szinte rögtön visszakorrigált, most az MNB csak 2 napig tudta befolyásolni az árfolyamot. Ha az EURHUF árfolyam rövid időn belül nem megy vissza a 335-ös szint alá, akkor fentáll a veszély, hogy az MNB hiteltelenné válik és a forint lényegesen tovább gyengülhet az euróval szemben.
Ha az elmúlt 17 évet vesszük alapul, akkor technikailag ez a gyengülés akkár 360-365-ig is mehet, mielőtt az mondthatnánk, hogy a forint irreálisan gyenge az euróval szemben.
Kardos Zsolt
Senior termékspecialista
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.