Kötvénybefektetés emelkedő infláció mellett

VIG Alapkezelő 2021. március 05.

A tankönyvek szerint akkor érdemes kötvényt vásárolni, ha annak kamata magasabb, mint az infláció, vagyis reálkamatot tudnak elérni a befektetők. Például, egy nemzetállam által kibocsátott kötvény esetén ha 3 százalék infláció mellett 4,5 százalék kamatot fizet a kibocsátó, akkor 1,5 százaléknyi reálkamatot érhet el a befektető.

Elsőre a matek egyszerűnek tűnik, és normál piaci körülmények között általában be is válik. De nem 2021-ben, amikor a fejlett piacok a különböző monetáris beavatkozások és intézkedések miatt a fejük tetején állnak.

 

Fejlett kötvénypiac 2021-ben

Napjainkban a fejlett kötvénypiac némiképp torz képet fest az elmélethez képest:

 

 

E fenti trend évekre így maradhat, ami nem jó hír a konzervatív, fejlett piacokra fókuszáló kötvénybefektetőknek. A legvalószínűbb teória szerint a rövidtávú kötvények reálkamata biztosan alacsonyan (vagy mínuszban) marad, míg a hosszútávú kötvényeknek a QE fenntartásáig teremhet csak némi babér, amíg az ki nem fullad.

 

Kötvénybefektetés a fejlődő piacokon

A feltörekvő piaci kötvények jelentős felárat kínálnak a fejlett piaci kötvényekhez képest, így a hozamok emelkedését jobb eredményekkel vészelhetik át, különösen, ha az a növekedési kilátások javulásából fakad. Emellett több ország is jóval kisebb devizaadósággal és/vagy jóval nagyobb devizatartalékkal rendelkezik mint korábban.

Szintén a fejlődő piacok mellett szól az USA részvénypiacának és a dollár árfolyamának túlértékeltsége, aminek köszönhetően a tőkeáramlás folytatódhat Amerikából a világ más régiói, különösen a fejlődő piacok felé.

 

High-yield bond, mint lehetőség

A jelek szerint tehát néhány fejlődő – például kelet-európai, afrikai, latin amerikai – ország magasabb kockázatú, kötvényei jelenthetik majd a megoldást az infláció elleni küzdelem során. Ezek hitelkockázata ugyan sokkal magasabb, mint a fejlett piacoké, ám a kamatfelár korrekt módon kompenzálja mindezt a befektetőknek.

 

A siker a részletekben rejlik

A rossz hír tehát, hogy változni fog a piac. A jó hír viszont, hogy megfelelő szakértelemmel most is teremhet babér a kötvénybefektetőknek. Ehhez azonban el kell kerülni azokat a szarvashibákat, ami a feltörekvő piacok high-yield kötvényeivel kapcsolatban felmerülhet. Íme pár jó tanács, ami érdemes kötvénybefektetőként megfogadnia:

 

 

Infláció elleni befektetési alapok

Amennyiben kifejezetten az infláció elleni védelemre keres megoldást, akkor azt javasoljuk, hogy egy olyan alapot válasszon, ami minél több eszközosztályban rendelkezik kitettséggel. Tart a portfólióban nemesfémeket és egyéb árucikkeket, részvényeket, devizákat és kötvényeket is.

Ilyen az Aegon Panoráma Származtatott Befektetési Alap, ami feltörekvő piaci kötvényeket és devizákat is tartalmaz. A portfólióelemeket pedig aktívan, abszolút szemléletben kezeli.

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.