Kína: nem látszik a fény az alagút végén

VIG Alapkezelő 2023. december 19.

Dercze Zoltán, VIG Alapkezelő

 

Hiába az egyre nagyobb mértékű gazdaságélénkítő csomagok,  a fogyasztás csak nem akar érdemben beindulni az elmúlt évtizedek bezzeg-országában. Ennek egyik bizonyítéka a legfrissebb, novemberi inflációs adat is, ami gyorsuló fogyasztói árcsökkenést mutat.  Utoljára a Covid járvány kirobbanása utána volt (0,5%-os) defláció az ázsiai országban, ennél alacsonyabb mutatóra pedig az elmúlt 20 évben csak  2008-2009-es gazdasági világválság során volt példa.

Forrás: Bloomberg, saját szerkesztés

Elsősorban ennek köszönhetően a teljes gazdaság inflációjával kalkulált átlagos reálkamat a Bloomberg számítása alapján olyan magasra emelkedett, amit utoljára 2016-ban láthattunk (kék vonal az alábbi grafikonon). Hiába csökkentette tehát idén több alkalommal is az irányadó nominális kamatokat a kínai jegybank, az átlagos hitelkamat szintnél nagyobb ütemben csökkentek az árak.

Kínai reálkamatok alakulása

Forrás: Bloomberg

Így ahelyett, hogy a monetáris lazítás (ami az előzőekben leírtak miatt valójában szigorítás) miatt a gazdaság pozitív irányba mozdulna, a gazdaság lassulásához vezethet. A magasabb reálkamatok az ingatlanpiaci lufi kipukkadása óta amúgy is egyre óvatosabb lakosságot a fogyasztás helyett a megtakarításra ösztönzik, a vállalatokat pedig eltántorítják a beruházásoktól. A csökkenő árszínvonal a fogyasztás további elhalasztását és a beruházások csökkenését okozhatja. Lefelé tartó spirál, láttunk már hasonlót Japánban és annak nem lett jó vége.

Erre persze lehetne jegybanki válasz a (még) meredekebb kamatcsökkentés, ám a monetáris politika vékony jégen táncol. A túlzott lazítás könnyen átbillenthet a másik irányba: a kínai gazdaság évtizedek óta hitelből nőtt átlag feletti mértékben, a túlzott eladósodás, a magas tőkeáttétel már ma is óriási veszély. Elég csak az összedőlés szélén lévő ingatlanszektorra gondolni. Ha az alacsony kamatok miatt ismét megjönne a hitelfelvételi kedv, nehezen felmérhető kockázatot jelentene. Igazai patthelyzet.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.