ESG: lavírozás a paragrafusok között

Tomasovszki Tímea, VIG Alapkezelő
Napjaink „forró” témája az ESG. Az angol Environmental, Social és Governance szavak rövidítése egy olyan keretrendszert rejt, ami alapján vállalatok tevékenységét a fenntarthatóság szempontjából objektíven lehet megítélni. Egyre több befektető számára válik fontos – de sokszor elsődleges – értéknövelő szemponttá, így egyre kevesebben vannak a befektetések világában azok, akik még nem találkoztak vele. De még kevesebben azok, akik tisztában vannak az ESG-t övező szabályozási környezettel. Többek között azért is, mert sok kérdésben még nincs egyértelmű állásfoglalás.
Azonban úgy tűnik, ez 2024-ben változhat és végre sok tekintetben tiszta vizet önthetünk a pohárba. Jelenleg olyannyira zavaros a szabályozás, hogy maga a fenntartható befektetés fogalma sincs egyértelműen definiálva. Eltér ugyanis az EU egészében érvényes kritériumok megállapítására hivatott Taxonómia– és az SFDR ( Sustainable Finance Disclosure Regulation, azaz a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos nyilvánosságra hozatalról szóló) rendelet megfogalmazása, ezért ezen a téren is szükséges a helyzet tisztázása.
Az SFDR szerint jelenleg a taxonómiához igazodó befektetések, illetve azok a passzív alapok tekinthetőek fenntarthatónak, melyek egy EU-s klíma fókuszú benchmarkot követnek. Holott, a fenntarthatóság fogalmába beletartozik a hatás kifejtése is, így olyan termékeket is bele kellene venni, amelyek bizonyos indikátorok mentén elősegítik a fenntarthatóságot.
Maga az SFDR rendelet is véleményezés alatt van. Kialakításakor ugyanis nem az volt a cél, hogy kategorizálja az alapokat, a piac mégis ez alapján rangsorolja őket (Article 6, 8, 9). December végéig nyílt konzultációra bocsátották a kérdést, ahol azt lehet eldönteni, hogy validálják-e a piac által jelenleg alkalmazott gyakorlatot és egyértelműsítsék azt, vagy négy teljesen új kategóriát vezessenek be.
Megszűnhet az „ESG” és „fenntartható” szavak önkényes és eltérő mögöttes tartalommal bíró használata is az alapok neveiben. A jövőben kvantitatív küszöbértékek használatával csak azok az alapok szerepeltethetik nevükben ezeket a szavakat, amelyek befektetéseinek meghatározott része megfelel a fenntarthatósági kritériumoknak.
Végül, de nem utolsó sorban a Társadalmi Pillérre vonatkozó Taxonómia is kialakításra kerülhet. Ez lenne az egyik legégetőbb téma, mégis ezt tették parkolópályára és csak jövő év augusztusa környékén várhatunk fejleményt ebben az ügyben. Akárhogy is alakul azonban a szabályozói környezet, mi, a VIG Alapkezelő az elsők közt fogunk értesülni róla és a változásokat is késedelem nélkül integráljuk a már meglévő és hamarosan induló ESG fókuszú alapjainkba – mint a Marathon ESG abszolút hozamú vagy a Feltörekvő Piaci ESG részvényalap esetében.
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.