A legfontosabb tőzsdeindexek – a magyar befektetők szemével

VIG Alapkezelő 2020. április 09.

2020. július 3-án 136. születésnapját ünnepli a Dow Jones Industrial Average (DJIA), vagyis a történelem első tőzsdei indexe. A DJIA megalkotásánál 1884-ben még valószínűleg maga Charles Dow sem gondolta volna, milyen sikertörténet vár a 20. században a tőzsdeindexekre.

 

A tőzsdeindexek célja

A tőzsdei indexek eredeti célja, hogy minél objektívebben képesek legyenek reprezentálni egy piac, szegmens, vagy iparág teljesítményét. S habár ez, első ránézésre egyszerű számításnak tűnik, a gyakorlatban rendkívül komplex képletek alapján történik.

Az indexek összeállításánál számos tényezőt kell figyelembe venni: az értékpapírok számát, relevanciáját, a kibocsátó cégek aktuális piaci kapitalizációját és likviditását.

Napjainkban a tőzsdeindexek két további fontos célt is szolgálnak:

Magánbefektetők szempontjából, akik elsősorban a befektetési alapok iránt érdeklődnek, ez utóbbi (referenciaindex-funkció) lehet a legfontosabb.

 

Tőzsdeindex, mint benchmark

A hazai alapkezelők döntő többsége  a vagyonkezelésnél az aktív portfóliókezelést részesíti előnyben, ahol a portfólió-menedzserek legfontosabb célja az, hogy az alap valós hozama minél jobban felülmúlja a referenciaindex elméleti teljesítményét.

Ez mindkét fél elemi érdeke, hiszen a befektetők így tudják a legmagasabb hozamot realizálni, az alapkezelők pedig magas hozam esetén, akár sikerdíjra is jogosultak lehetnek. (A lehetséges stratégiákat, kockázatokat, a bevethető eszközök pontos körét és a sikerdíjak mértékét is mindig az alapok kibocsátási tájékoztatója tartalmazza.)

 

A világ 3 legismertebb indexe

Globális szempontból a három legmagasabb presztízsű index a tengerentúlon található. Ezek mindegyike fontos a világgazdaság megítélésének szempontjából, de a legtöbb hazai befektető számára a gyakorlatban csak közvetett, informális szerepet töltenek be. Ennek oka, hogy a vezető hazai alapok egyikének sem referenciaindexei.

Az indexet alkotó vállalatok tulajdonságán túl (iparág, földrajzi szempontok, vállalatméret), az elméleti portfolió összeállításának elve is különbözhet egymástól. Jó példa erre a súlyok definiálása!

A Dow Jones például ársúlyozott, vagyis egy magasabb árfolyamú vállalat jobban befolyásolja az index mozgását. Az S&P500 és a Nasdaq 100 viszont értéksúlyozott, ami a fenti “torzítást” kiküszöböli.

 

Magyarország fontos tőzsdeindexei

A hazai piacon három fontos indexet érdemes követni a magánbefektetőknek, ezek a következők:

 

Tőzsdei indexek a gyakorlatban

A RMAX kivételével a legtöbb hazai alap nemzetközileg ismert benchmarkot alkalmaz az globális transzparencia miatt, amelyekből rendkívül sok áll a befektetési szakemberek rendelkezésére. A legfontosabb elvárás, hogy az index minél jobban korreláljon az alap befektetési politikájával. Íme néhány referencia index, amit az Aegon Alapkezelő szakemberei is használnak:

Világszerte tőzsdei indexek százait használják a befektetési szolgáltatók, amelyek egyre nagyobb transzparenciát és nagyon objektív mérést tesznek lehetővé a befektetők részére. Sőt, egyéni elbírálás mellett akár egyedi index létrehozására is van lehetőség!

Ha felkeltettük az érdeklődését a szakmai érdekességek iránt és a jövőben is szívesen olvasna kulisszatitkokról, akkor iratkozzon fel a Totalreturn.hu blog ingyenes hírlevelére.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.