Visszafelé is elsülhet a kínai tőzsde stimulus

VIG Alapkezelő 2024. február 27.

Dercze Zoltán, VIG Alapkezelő

Hatalmas lejtmeneten vannak túl a kínai részvény árfolyamok az elmúlt években a gazdaság gyengélkedése és az ingatlanpiac rendkívüli visszaesése mellett, és ez mostanra már láthatóan egyre jobban kezdi zavarni az ország vezetését.

A hongkongi Hang Seng tőzsdeindex az elmúlt 3 évben

Ennek megoldására több intézkedést is hoztak a közelmúltban. Ezek egyike – ami hagyományos megoldásnak tekinthető – az 5 éves egyoldalú hitelkamatláb 25 bázispontos csökkentése volt. Ez az eszköz számít a jelzáloghitelek referencia kamatlábának, vagy ez az intézkedés az ingatlanpiac támogatását célozza, remélve, hogy olcsóbb hitel növelheti a keresletet a lakáspiacon. Ahol az árak már három éve esnek: a  túlfűtött ágazatban az elmúlt években állítólag annyi ingatlan épült, hogy becslések szerint az összes lakás feltöltésére közel 3 milliárd emberre lenne szükség. Erre a lépésre egyáltalán nem számított a piac, és a nagyságrend is meglepő volt a korábbi kamatvágásokkal összehasonlítva.

5 éves hitelkamatláb és jelzáloghitelek átlagos kamata

Legújabb tőzsdei intézkedésként pedig, ugyan nem hivatalosan, de megtiltották az intézményi befektetők számára, hogy a kereskedés nyitó és záró szakaszában nettó eladók legyenek, azaz nem adathatnak el több részvényt, mint amennyit vesznek ebben az időintervallumban. Ezzel a legnagyobb befektetők eladásait tudják korlátozni, a nap végén az ő részvény eladásaik hiányában könnyen felfelé lehet húzni az árfolyamokat. Tehát gyakorlatilag mesterségesen akarják megfékezni a további esést a kínai részvénypiacon.

Rövid távon ezeknek az intézkedéseknek pozitív hatása volt a kínai részvénypiacra. 10%-ot pattant a kínai részvénypiac a január közepi mélypontjához képest. Azt gondolom viszont, hogy az amúgy is folyamatosan romló befektetői bizalmat Kína irányába ez a tiltás még inkább felerősítheti, mivel senki nem tart olyan helyen szívesen pénzt, ahol korlátozzák az eszközei eladásában, és nincsen transzparencia. Főleg, hogy ez még közel sem biztos, hogy az intézkedések végét jelentette.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.