Csökkenőre váltó infláció: hosszú még az út, de a lejtő egyre meredekebb

VIG Alapkezelő 2023. május 12.

Áprilisban elérkezett a várva várt pillanat, beindult az infláció gyorsuló ütemű csökkenése. A piaci várakozásokat némileg alul múlva 24%-os áremelkedést mértek a tavalyi év áprilisához viszonyítva. A márciusi év/év infláció még 25,2%-os volt, így több, mint 1 százalékponttal lassult az áremelkedési ütem.

A januári tetőpont után a februári és márciusi platózás igen erős kételyeket keltett abból a szempontból, hogy elérhető lesz-e év végére az egyszámjegyű infláció. Az áprilisi számok alapján azonban már javulni látszanak a kilátások. Mi is történt áprilisban?

Az fogyasztói kosár jelenleg csaknem 30%-át teszik ki az élelmiszerek, a hét alcsoport közül ez szerepel a legnagyobb súllyal az inflációs indexben. Az Európai Unióban ezidáig Magyarországon mértek a legmagasabb árnövekedést ennél a termékcsoportnál. Az infláció összetevőit szemléltető ábrán jól látszik, hogy az idei év első pár hónapjában az áremelkedés csaknem feléért az élelmiszerek voltak a felelősek. Kis túlzással kijelenthető, hogy az inflációs pálya lefutása legnagyobb mértékben az élelmiszerek áralakulásától függ.

Azonban ez az arány szemmel láthatóan csökkenni kezdett a múlt hónapban. A boltokban egyre gyakrabban tapasztalni, hogy a termékek mind nagyobb hányada akciós, diszkontált áron elérhető. Ha ez a tendencia a továbbiakban folytatódni fog és nem lesznek újabb – például kínálati – sokkok, akkor valószínűsíthető, hogy decemberre elérhető lesz a 10% alatti áremelkedési ütem. A Magyar Nemzeti Bank pedig – mivel az ország gazdaság kockázati megítélése számottevően javult – elkezdheti a 18%-os irányadó kamat csökkentését.

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.