Kezünkben az öt “ász”: mi mozgathatja idén az árupiacot?

-Naffa Helena-
Az árupiaci befektetés fontos eszköze lehet a portfóliók diverzifikációs stratégiájának – amikor például a növekvő infláció miatt átalakítottuk a Panoráma alapunk stratégiáját, ott is szerepet kaptak az infláció emelkedésekor általában felülteljesítő árupiacok – .érdemes lehet tehát idén is követni ezt az eszköz osztályt.
Történetileg emelkedő infláció idején az alapanyag árak együtt nőnek, tovább erősítve ezzel a globális inflációt. Az árupiacon belül több rész piacot azonosíthatunk: ilyenek az energiahordozók, az ipari- és a nemesfémek, vagy éppen a mezőgazdasági cikkek.
A 2022-es év igencsak eseménydús volt: nagy volatiliás, az év eleji 35%-os emelkedést követően korrekció, az évet pedig +8%-os emelkedéssel zárta az eszközosztály. A legnagyobb mozgásokat az energia részindex produkálta: tavaly félév alatt 80%-ot emelkedett, majd egy mélyrepülés után összességében 13.6%-os emelkedéssel zárta az évet.
Az árupiac átlagos teljesítményét mutató Bloomberg Commodity index relatív teljesítménye 2022-ben, a részindexek teljesítményéhez képest.
forrás: Bloomberg
Mi lehet az idei irány? Öt olyan sztorit mutatunk, amelyek iránymutatást adhatnak az árupiacnak, ami érdemes figyelni.
- Dollár gyengülés: ez hagyományosan hátszelet jelent az árupiacnak. A nyersanyagok ekkor a főbb nemzetközi devizákban számolva olcsóvá válnak, ez pedig növeli a keresletet. Most éppen ez történik: az amerikai valuta az elmúlt év erősödését dolgozza le. Ez a trend még egy ideig megmaradhat.
Az árupiac és a dollár ellentétesen mozog.
forrás: Bloomberg
2) Kínai újranyitás: 180 fokos fordulatot vett a kínai zéró Covid politika, miután az ország vezetősége bejelentette, hogy enyhítenek az országot megbénító bezárásokon. Az intézkedés hatására a kínai gazdaság kilőhet: erőre kaphat a belföldi kereslet, nőhet a termelés és az export. Ez pedig visszahozhatja Kína nyersanyag iránti igényét.
3) Energia átállás: egy hosszabb folyamat, melynek hatása kihathat az elkövetkező 5-10 évre. A világhatalmak és nagy energiafogyasztó országok vállalást tettek a “nettó zéró” kibocsátásra. Ez strukturális keresletet támaszt a félvezetők, és a fémek iránt.
Fémelőállítás és az energiaátállási forgatókönyvek
millió tonna, forrás: IEA
4) USA választások 2024: Az Egyesült Államok politikáját a 2024 választás előkészületében érdemes elemezni. Meglátásom szerint a demokraták vezette kormány szeretné elkerülni az elhúzódó piaci lejtmenetet a 2024-es választások előtt.
5) Háború és geopolitika: jelenleg a világpiaci energiaárak, különösen a nyersolaj és annak származékai (gázolaj, benzin) nem áraznak egy orosz-ukrán háborús eszkalációt. Egy komolyabb negatív fordulat a háború kimenetelében ugyanakkor árnyomást helyezhet az árupiacra és különösen a nyersanyagokra.
„A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.”
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.