ESG, az új befektetési lehetőség (2.rész)

VIG Alapkezelő 2020. január 31.

Kétrészes bejegyzésünk első felében már elkezdtük az ESG (Environmental, Social, Governance) befektetési szemlélet legfontosabb kérdéseinek bemutatását. A korábbi részből többek között az alábbiakra is választ kaphatott:

Összefoglalónk második részében az új befektetési trend “S” (Social) és “G” (Governance) tényezőit vesszük górcső alá. Végül, de nem utolsósorban arra is fény derül, hogy a piaci szereplők pontosan milyen értékek és besorolások alapján különböztetik meg a vállalatokat, és nemzetállamokat.

 

S, mint social

Az ESG szemlélet második tényezője a gazdálkodó szervezetek tevékenységének társadalmi hatásait vizsgálja. Ezek lehetnek belső, kizárólag a munkavállalókra tartozó folyamatok, vagy külső, széles társadalmi réteget érintő közösségi kérdések.

 

G, mint governance

Az ESG értékelések kapcsán előtérbe kerülő G faktor mérhető talán a legegyszerűbben. E tényező a vállalati döntéshozók vagy a nemzetállamok által választott államfők szemléletére fókuszál.

Fontos megjegyezni a G tényező kapcsán, hogy az jócskán hatást gyakorolhat az “S” (social) és az “E” (environmental) pontokra is, mivel a vezetők szemlélete alapvetően határozhatja meg egy gazdálkodó szervezet hosszú távú sikerét.

 

Az ESG besorolás kiszámítása

Azoknak a befektetőknek, akik már találkoztak a három legismertebb minősítőintézet (S&P, Moody’s, Fitch) értékeléseivel, nagyon ismerősnek fog tűnni az ESG Score-ok felépítése.

A gazdálkodó szervezeteket az ESG tényezők szerint pontozzák, melyek összege adja meg a végső értéket, és az értékpapír besorolását, az alábbiak szerint:

 

ESG besorolás kiszámítása - értékek

 

A szemléletváltás tehát – az élet többi területéhez hasonlóan – a befektetéseknél is elkezdődött. Az ESG szemlélet így előreláthatóan nemcsak 2020, hanem az egész évtized meghatározó témája lehet, ahogy a korábban bemutatott megatrendek is.

 

Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!

A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.