Ismét eljön a negatív kamatok kora?

Az elmúlt hetek főbb történései, azaz Donald Trump „Felszabadulás napján” bejelentett vámháborúja és annak fejleményei jelentősen felforgatták a nemzetközi piacokat. A vámháború az Európai Unió mellett Svájcot is jelentősen érintette, hiszen az eredeti bejelenés szerint Trump 31%-os vámmal sújtotta az országot. Az április 2-án bejelentett első körös vámok azonban később módosítva lettek és Kínát leszámítva, 90 napra 10%-os univerzális vám lépett életbe azokra az országokra, akik nem vezettek be ellenvámokat az Egyesült Államokkal szemben. Svájc kicsi, nyitott gazdasága révén jelentősen kitett az amerikai vámoknak, így ezekben történő bármilyen változás jelentős hatással lehet a gazdasági növekedésre.
Svájc exportjának legnagyobb felvevőpiaca az Egyesült Államok. 2024-es adatok alapján a svájci export közel 19%-a az Egyesült Államokba irányult, melyet Németország követett közel 15%-kal. Az exportcikkek között leginkább gyógyszeripari termékek, vegyszerek, gépek és precíziós műszerek szerepelnek. Svájc külkereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben a tavalyi évben közel 40 milliárd svájci frankot volt, aminek a nagy részét a gyógyszeripari termékek tették ki. Ezek a cikkek eddig még mentesültek a vámok alól, azonban Trump már meglebegtette, hogy a közeljövőben, ebben a szektorban is vámemelésre kell készülni.
Az USA számos kereskedelmi partnere már ellenvámokat is bejelentett, azonban Svájcban a kormány csak az új helyzet mélyreható elemzését követően fog döntést hozni, hiszen véleményük szerint az ellenvámok ész nélküli bevezetése sokkal nagyobb károkat tud okozni a gazdaságban. Jelenleg azonban már folynak a kereskedelmet érintő egyeztetések Trump és Karin Keller-Sutter (a Svájci államszövetség elnöke) között, melynek során a cél az, hogy egy mindkét fél számára kedvező helyzetet teremtsenek meg.
A „Felszabadulás napja” óta a svájci piacon is a gazdasági növekedést érintő félelmek uralkodtak. A jegybank márciusi 25 bázispontos kamatvágását követően megnőtt az esélye annak, hogy némi kivárás következik a jegybank részéről, és a következő kamatdöntő ülésen 0,25%-on maradhat az alapkamat. Az áprilisi fejlemények azonban felforgatták a dolgok rendjét és egyre inkább kezdett kirajzolódni, hogy ismét 0%-ra csökkenhet Svájcban az irányadó ráta. Az intézkedések hatására a svájci rövid kötvény hozamok estek és 2022 szeptembere óta most először ismét negatív tartományba csökkentek.

A rövid kötvényhozamok átlépték a 0%-ot Forrás: Bloomberg, VIG AM
Az elkövetkezendő időszak történései így fontos mérföldkövet jelenthetnek a svájci gazdaságban, hiszen, ha Donald Trump beváltja ígéretét és jönnek a gyógyszeripart érintő vámok, akkor meglehet, hogy ismét eljön a negatív kamatok kora Svájcban.
A legtalálóbb szó tehát, amivel jellemezhetjük a piaci környezetet Trump beiktatása óta az a bizonytalanság. Ilyen turbulens és bizonytalan időszakokban azonban, mint ahogy azt az elmúlt húsz évben is láthattuk, megnövekszik a jelentőségük az ún. menekülőeszközöknek. Ezek közé tartoznak például az arany és a svájci frank is. Az arany árfolyama január 20-a óta közel 22%-kal emelkedett, de „Felszabadulás napja” óta a svájci frank is jelentős erősödést tudott felmutatni a dollárral szemben. A CHFHUF kereszt is közel 5%-kal emelkedett április 2-a óta.
Jogi nyilatkozat: A blog üzemeltetője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a szerzői az Alapkezelő munkavállalói. A weboldal kereskedelmi kommunikációt tartalmaz. A blogon megjelenő cikkek magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, tájékoztatási céllal készülnek és nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy befektetési tanácsadásnak és nem tartalmaznak befektetési ajánlást. A blog szerzői saját nevükben kereskedhetnek olyan pénzügyi és pénzeszközzel vagy más termékkel, amelyről az általuk készített cikk közöl tájékoztatást vagy véleményt. Bár a szerzők tőzsdei vagy tőzsdén kívüli kereskedés során szerzett tapasztalata a jelen blogon szereplő írásaikban is megjelenhet, de érdekeltség nem befolyásolhatja az általuk közölt tájékoztatást. A blogon megjelenő cikkekben, hírekben és tájékoztatásokban megjelenhetnek olyan társaságok, amelyek üzleti kapcsolatot tartanak fenn a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt.-vel vagy a blog szerzőivel akár közvetlenül, akár a VIG Group cégcsoportba tartozó más vállalkozáson keresztül. Jelen blogon megjelent cikkek nem tartalmaznak teljes körű tájékoztatást, és nem helyettesítik a befektetés megfelelőségének vizsgálatát, amelyet csak az adott befektető egyedi körülményeinek értékelésével lehet megállapítani. A megalapozott befektetési döntés meghozatalához kérjük, hogy részletesen és több forrásból tájékozódjon!
A VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt., a blog szerkesztői és szerzői nem vállalnak felelősséget a blogon szereplő tartalom naprakészségéért, esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért, valamint a blogcikkek alapján hozott befektetési döntésekért és a befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért vagy költségért.